Pavasara ieskaņā LNSO aicina uz koncertu ar brīnišķīgu mīlas balsi un Vivaldi “Gadalaikiem”

23.martā Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris aicina uz pavasarīgu koncertu “Mocarts. Vasks. Vivaldi 4 gadalaiki”. Koncerta solists (vijole) un atskaņojuma vadītājs Rolands Greiters.

Lincā dzimušais, Zalcburgā un Ņujorkā studējušais Rolands Greiters ir Hamburgas jaunā brīnuma – nesen jaunatklātās Elbas filharmonijas – simfoniskā orķestra ilggadējs koncertmeistars. Viņš ir labās attiecībās ar Pētera Vaska mūziku, ko daudz spēlējis, un jo sevišķi te jāizceļ Vaska skaistais mīlestības stāsts Vox amoris, kas skanēs 23. marta koncertā. Pirms Vaska opusa – viena no Mocarta graciozajām naktsmūzikām. Koncerta vainagojumā – Antonio Vivaldi slavenie “Gadalaiki” ar putnudziesmām, pērkonnegaisu, medībām, mājīgām kamīnliesmām un Greitera vijoles spožo solo.

Pēteris Vasks par Vox amoris saka: “”Tas ir stāsts par pasaules lielāko spēku – mīlestību. Mīlestība bija, ir, un tā nekad nebeigsies. Manuprāt, solovijole un stīgu orķestris ir pats labākais sastāvs mīlestības stāsta izdziedāšanai. Vox amoris sacerēju Ričardam Tonjeti un Austrālijas kamerorķestrim. Viņi pirmatskaņoja šo kompozīciju 2009. gada 14. oktobrī Sidnejā. Ceru, ka Vox amoris uzrunās klausītājus un pasauli darīs mīlestībai (kaut nedaudz) atvērtāku.”

Vijolnieks Rolands Greiters ir Ziemeļvācijas Radio Elbas filharmonijas simfoniskā orķestra koncertmeistars, šobrīd Eiropā, Amerikā un Āzijā pieprasīts solomākslinieks. Greiters saņēmis augstākos apbalvojumus vairākos konkursos, tostarp Henrika Veņavska konkursā Džuljārda skolā un Ņujorkas Artists International Competition; viņš arī saņēmis Zalcburgas Mozarteum Mocarta balvu.

Mākslinieks uzstājies kā solists un orķestra mūziķis ar pasaulslaveniem diriģentiem – Herbertu Blomstedu, Mjunvunu Čunu, Alanu Gilbertu, Mareku Janovski, Mihaelu Gīlenu u. c. Uzstājoties ar šiem meistariem, Greiters koncertējis Ņujorkas Kārnegija zālē, Tokijas Bunka Kaykan, Buenosairesas Kolumba teātrī, Berlīnes filharmonijā, Hamburgas Laeiszhalle u. c.

Karjeras laikā uzstājies radioraidījumos, televīzijas pārraidēs un muzicējis ierakstos. Viņa repertuārs ir daudzveidīgs – no baroka līdz laikmetīgajai mūzikai. Greiters spēlēja pasaules pirmatskaņojumu Ulriha Leijendekera Vijolkoncertam, kas veltīts pašam Greiteram. Viņš bijis solists arī Leonarda Bernsteina, Helmuta Ēdera, Pētera Ruzickas un Pētera Vaska vijolkoncertos.

Līdztekus intensīvai koncertdarbībai vijolnieks pasniedz meistarklases visā pasaulē.

Koncerts ”Mocarts. Vasks. Vivaldi četri gadalaiki” notiks 23. martā plkst. 19.00 Lielajā ģildē.

Sekojot daudzu citu nozīmīgu Eiropas kultūras institūciju praksei, kopš šīs sezonas LNSO dāvā iespēju jauniešiem un studentiem, uzrādot personu apliecinošu dokumentu, stundu pirms LNSO vakara koncertiem iegādāties neizpirktās biļetes par īpaši draudzīgu cenu – viena biļete maksās 5 EUR.

Klusajā nedēļā – garīgās mūzikas koncerts ar LNSO “Miera formula. Bahs, Mocarts un Forē Rekviēms”

Latvijas Nacionālās simfoniskais orķestris Klusajā nedēļā aicina uz garīgās mūzikas koncertu “Miera formula. Bahs, Mocarts un Forē Rekviēms” ar izciliem solistiem, Latvijas Radio kori un Andri Pogu pie diriģenta pults.

Koncerta programma izvēlēta atbilstoši Klusās nedēļas noskaņām. Līdzās Mocarta “Adagio un fūgai dominorā” un Johana Sebastiāna Baha opusiem gan ērģelēm, gan simfoniskam orķestrim Edvarda Elgara instrumentācijā – programmas centrā ir Gabriela Forē Rekviēms. Tā ir ļoti franciska un ļoti skaista mūzika, tajā ir gan stingrāk ieturētas līnijas gregoriskā dziedājumā askētiskumā, gan arī cilvēciski silti skarošas un eņģeliski maigas lappuses. Rekviēmu vainago dziedājums In paradisum, ko daudzi atpazīs kā aizkustinošo melodiju no Jāņa Streiča kinofilmas “Cilvēka bērns”.

Solo dziedās dzidrā soprāna īpašniece, Lietuvā dzīvojošā latviešu koloratūrbalss Gunta Gelgote un lokana baritona prasmīgs īpašnieks no Vācijas, uzlecoša vokālās mākslas zvaigzne Johanness Helds, ar kuru Andris Poga iepriekš sadarbojies citviet Eiropā.

Atskaņojumā piedalīsies Latvijas Radio koris un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris.

Koncerta diriģents – LNSO mākslinieciskais vadītājs Andris Poga.

Uz Latvijas Radio 3 “Klasika” programmu vadītājas Lienes Jakovļevas jautājumu, vai programma “Miera formula” iespēs sniegt klausītājam mieru, Andris Poga saka: “Es drīzāk lietotu vārdu harmonija. Negribas jau teikt standartfrāzes, bet mūzika tomēr ir viens no šīs stresainās pasaules pēdējiem bastioniem. Protams, ir cilvēki, kas harmoniju gūst citādi – ejot pa mežu, lasot grāmatas, baudot vecmeistaru gleznas, bet es domāju, ka katrs mūziķis, kas bagātina mūzikas dzīvi Klusajā nedēļā, ļoti piedomā, kas ir tas, ar ko klausītāju atslēgt no ikdienas ātruma, kādā mēs pārvietojamies.”

Pirms koncerta plkst. 18.18 Lielās ģildes Minsteres zālē notiks “Pirmskoncerta sarunas”, ko vadīs Orests Silabriedis. Ieeja bez maksas, uzrādot koncerta biļeti.

“Pirmskoncerta sarunu” laikā notiks LNSO un nacionālā skaņu ieraksta “Skani” jaunā tvarta atvēršana. Albumā Andra Pogas vadībā ieskaņota Jāņa Ivanova Piektā simfonija (1945) un Jura Karlsona mūzikas simfoniskajam orķestrim “1945” (1985).

Koncerts Miera formula. Bahs, Mocarts un Forē Rekviēms” notiks 29. martā plkst. 19.00 Rīgas Lielajā ģildē un 31. martā plkst. 19.00 Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS.

Sekojot daudzu citu nozīmīgu Eiropas kultūras institūciju praksei, kopš šīs sezonas LNSO dāvā iespēju jauniešiem un studentiem, uzrādot personu apliecinošu dokumentu, stundu pirms LNSO vakara koncertiem iegādāties neizpirktās biļetes par īpaši draudzīgu cenu – viena biļete maksās 5 EUR.

“DJ MONSTA UN KOKLES SIMFONISKAIS FAKTORS”. ATSKATS

15.martā LNSO aicināja uz  kamermūzikas koncertu “DJ Monsta un kokles simfoniskais faktors”, kur kopā ar stīgu kvarteta mūziķiem Ilzi Kirsanovu (I vijole), Raimondu Melderi (II vijole), Lieni Beitāni (alts) un Dianu Ozoliņu (čells) uzstājās LNSO pirmais obojists Egils Upatnieks, pirmais tubists Raivis Māgurs un divi īpaši viesi – koklētāja Laima Jansone un DJ Monsta.

Foto: Jānis Poretis

IMG_2676

IMG_2688

IMG_8807

IMG_8884

IMG_8822

IMG_8860

IMG_8868

IMG_8884IMG_8895

IMG_8929

IMG_8961

IMG_9002

IMG_8940

IMG_9007

IMG_9019

IMG_9017

IMG_9023

IMG_9077

IMG_9120

IMG_2725IMG_9080

“VULKĀNU SIMFONIJA”. ATSKATS

10.martā koncertzālē “Cēsis” notika Ērika Ešenvalda Vulkānu simfonijas pasaules pirmatskaņojums.

Jaundarba atskaņojumā kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri  piedalījās flautiste Dita Krenberga, Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” un diriģents Māris Sirmais. Multimediālo uzvedumu veidoja režisors Roberts Rubīns, telpu iekārtoja scenogrāfs Didzis Jaunzems, gaismu mākslinieks –  Mārtiņš Feldmanis. Uzvedums tapa, sadarbojoties Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim un koncertzālei “Cēsis”.

Pirms koncerta notika saruna ar Ēriku Ešenvaldu, bet INSIGNIA mākslas galerijā tika atklāta izstāde “Ieelpa-Izelpa. Helēna un Ivars Heinrihsoni”.

Foto: Mārcis Gaujenietis

_39A7414_39A7281_39A7862_39A7858_39A7849_39A7826_39A7817_39A7791_39A7718_39A7891_39A7912_39A7948

LNSO KAMERMŪZIKAS CIKLĀ – STĪGU KVARTETS, DJ MONSTA UN LAIMA JANSONE

LNSO aicina uz neparastu un aizraujošu kamermūzikas koncertu, kur kopā ar stīgu kvarteta mūziķiem Ilzi Kirsanovu (I vijole), Raimondu Melderi (II vijole), Lieni Beitāni (alts) un Dianu Ozoliņu (čells) uzstāsies LNSO pirmais obojists Egils Upatnieks, pirmais tubists Raivis Māgurs un divi īpaši viesi – koklētāja Laima Jansone un DJ Monsta.

Jaunajā kamermūzikas programmā Raimonda Meldera iedvesmotais LNSO mūziķu ansamblis iekļāvis libāniešu ūda virtuoza un komponista Rabiha Abū Halila “Arābu valsi” stīgu kvartetam un dīdžejam, latviešu intelektuāļa Rolanda Kronlaka “Sarunas” obojai un stīgu kvartetam un Alfrēda Šnitkes Trešo stīgu kvartetu, kurā atbalsojas renesanses laiks (Orlando di Laso sakrālā mūzika), bēthovenisks klasicisms (“Lielā fūga” op. 133) un postmodernisms (monogramma DSCH).

DJ Monsta ir pieredzes bagātākais Latvijas dīdžejs, elektronikas un vinila plašu skrečošanas mākslas jeb scratch stila meistars. Viņš sadarbojies ar visdažādāko jomu mūziķiem no vācu nu-jazz meistara Renegades of Jazz un daudzpusīgākā latviešu saksofonista Denisa Paškeviča līdz pat Latvijas Radio korim un Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim (projekts “NiMo” ar Niku Gothamu). 2014. gadā Monsta kļuva par Latvijas dīdžeju čempionāta RedBullThre3Style čempionu un 2016. gadā ieguva 11. vietu DMC Online Dj pasaules čempionātā. DJ Monsta jaunākais izaicinājums ir latviešu tradicionālās tautasmūzikas projekti.

Laima Jansone savā mūzikā apvieno etnogrāfisko un elektrisko kokļu skaņas, lielu nozīmi piešķirot improvizācijai. Uzstājas Latvijā, citās Eiropas valstīs, Japānā, Austrālijā. Spēlējusi ar Valsts kamerorķestri Sinfonietta Rīga, Latvijas Radio kori, etnodžeza trio “Zarbugans”. 2011. gadā uz galvenās skatuves uzstājās pasaules plašākajā world music gadatirgū WOMEX un sadarbībā ar režisoru Olafu Okonovu izdeva DVD un CD ierakstu “Sidrabs”. Nominēta Lielajai mūzikas balvai 2013 kategorijā “Gada jaunais mākslinieks”. Pēdējo gadu spilgtākie notikumi ieraksts ar Renāru Kauperu, sadarbība ar grupu “Astro’n’out”, uzstāšanās ar Fēru salu dziedātāju Eivoru un kopā ar DJ Monsta izveidotā koncertprogramma “Zeme”.

Koncerts “DJ Monsta un kokles simfoniskais faktors” notiks 15. martā plkst. 19.00 Lielajā ģildē.

Sekojot daudzu citu nozīmīgu Eiropas kultūras institūciju praksei, kopš šīs sezonas LNSO dāvā iespēju jauniešiem un studentiem, uzrādot personu apliecinošu dokumentu, stundu pirms LNSO vakara koncertiem iegādāties neizpirktās biļetes par īpaši draudzīgu cenu – viena biļete maksās 5 EUR.

PAGARINĀTA PIETEIKŠANĀS KONKURSAM UZ ALTU GRUPAS KONCERTMEISTARA 1. VIETNIEKA AMATA VIETU

VSIA „Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris” izsludina konkursu uz altu grupas koncertmeistara 1. vietnieka amata vietu.

 

Konkurss notiks Rīgā, koncertzāles „Lielā ģilde” Lielajā zālē Rīgā, Amatu ielā 6 2018. gada 27. martā no plkst. 14.00 (izloze).

 

Prasības pretendentiem:

  • akadēmiska muzikālā izglītība alta specialitātē;
  • darba pieredze profesionālā simfoniskajā, operas vai pūtēju orķestrī.

 

Pienākumi:

  • sagatavot un spēlēt alta partijas augstā mākslinieciskā kvalitātē;
  • ievērot valdes apstiprinātos darba plānus un sastāvus, citus iekšējos LNSO dokumentus;
  • uzturēt un pilnveidot individuālo meistarību visā līguma darbības laikā.

 

Lai piedalītos konkursā, katram pretendentam ir jāiesūta CV, motivācijas vēstule, izglītības un tālākizglītības dokumentu kopijas.

Pieteikumu iesūtīšanas termiņš 2018. gada 2. marts.

Nolikums, programma un nošu materiāls un papildinformācija par konkursu pieejama šeit.

Izcilie pianisti Sergejs un Andrejs Osokini uzstājas ar LNSO un diriģentu Gunti Kuzmu

Šā gada 23. februārī LNSO aicina uz īpašu koncertu simfoniskas klaviermūzikas cienītājiem “Osokins + Osokins. Klavieres + klavieres”. Klausītāju iemīļotie pianisti Sergejs un Andrejs Osokini spēlēs solo Fransisa Pulenka Koncertā divām klavierēm un orķestrim. Vēl programmā – Jura Karlsona “El Cid. Dzīves un nāves dejas” un Igora Stravinska balets “Petruška”. Diriģents Guntis Kuzma.

Latvijas Lielās mūzikas balvas ieguvējs, Triju Zvaigžņu ordeņa komandieris, mākslas zinātņu doktors, JVLMA profesors Sergejs OSOKINS ir aktīvs koncertpianists un ievērojams pedagogs, kura audzēkņu skaitā ir Elīna Bērtiņa, Andrejs Osokins, Georgijs Osokins, Vestards Šimkus, Aurēlija Šimkus, Arta Arnicāne, Rihards Plešanovs.

Lielās mūzikas balvas ieguvējs Andrejs OSOKINS ir starptautisku konkursu laureāts, aktīvs koncertpianists un kamermūziķis. Viņš muzicē Eiropas koncertzālēs, sadarbojas ar izciliem diriģentiem, ieskaņo albumus, kopā ar Katrīnu Gupalo piedalās pašu veidotās koncertizrādēs, kas guvušas publikas augstu atzinību, kopā ar vijolnieci Kristīni Balanas koncertē duetā Duo LV, uzstājas arī ar Kremerata Baltica kvartetu Quattro Baltica. Ar labiem panākumiem regulāri organizē un vada meistarklases Latvijā un ārvalstīs.

Guntis KUZMA jau trešo sezonu ir LNSO otrais diriģents, šajā laikā viņš ar labiem panākumiem vadījis orķestri dažādās programmās, kā arī regulāri uzstājies ar Liepājas SO un JVLMA orķestri. 2018. gada janvārī lielu atzinību guva Gunta Kuzmas un LNSO veiktais Ādolfa Skultes Piektās simfonijas lasījums “Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncertā”, kopā ar Liepājas SO Guntis Kuzma spoži pirmatskaņoja Andra Dzenīša simfoniju “Mīlestība ir stiprāka”, savukārt 2018. gada februārī jaunais maestro teicami vadīja jauntapušā “Baltijas akadēmiju orķestra” koncertus Rēzeknē (Latgales vēstniecībā GORS) un Gdaņskā.

Fransisa Pulenka (Poulenc) Koncerts divām klavierēm un orķestrim ir spožs eklektisma paraugs, kurā uzmirdz mocartiski motīvi vai ievijas franču kinomūzikas noskaņas un kur viss kopumā ir aizraujošs divertisments, kas liek aizmirst darbdienas problēmas un teicami izklaidē.

Jura Karlsona kompozīcija “El Cid. Dzīves un nāves dejas” veidota no mūzikas, ko Karlsons 1995. gadā komponēja Arnolda Liniņa inscenētajai Dailes teātra izrādei “Sids” ar Valdi Liepiņu titullomā.

20. gadsimta klasiskās mūzikas ikonas Igora Stravinska balets “Petruška” ir jaunā krievu komponista otrais oriģinālbalets, kas komponēts Sergeja Djagiļeva vadītajam leģendārajam “Krievu baletam”. Daudzi mūzikas un dejas kritiķi atzīst, ka šis ir viens no izcilākajiem pienesumiem baleta mākslai – ideāla mūzikas, fabulas un skatuviskuma sintēze. Baleta darbība notiek gadatirgū. Burvim jeb Šarlatānam ir trīs lelles. Petruška, kurš ir Panča, Pulčinellas vai Kašperla krievu līdzinieks, mīl Balerīnu, bet viņai patīk Moris, kurš nogalina Petrušku ar līku zobenu. Petruškas rēgs parādās uz leļļu namiņa jumta un nobiedē leļļu saimnieku Šarlatānu. Mūziku caurvij aizguvumi no krievu folkloras, franču šansona, Lannera valšiem. Žilbinoša stilizācija, nevainojama skaņu būve, mazliet mīlestības un mazliet mistikas.

Koncerts “Osokins + Osokins. Klavieres + klavieres” notiks 23. februārī plkst. 19.00 Lielajā ģildē.

Plkst. 18.18 Lielās ģildes Minsteres zālē tradicionālajās Pirmskoncerta sarunās” Orests Silabriedis sarunāsies ar Andri Vecumnieku un Juri Karlsonu. Ieeja bez maksas, uzrādot koncerta biļeti.

Jauniešiem koncerta dienā ieeja 5 EUR!

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris šajā sezonā turpina iesākto draudzību ar jauniešiem un drupināt aizspriedumu sienu par simfonisko mūziku kā nopietnu un vienīgi padzīvojušiem intelektuāļiem pieejamu jomu. LNSO nolēmis pierādīt pretējo un atklāt jaunajiem klausītājiem mūzikā mītošos noslēpumus un īpašo uguni, kopīgi ielūkojoties aiz labi pazīstamās fasādes un izzinot īpašo, aizraujošo, pārsteidzošo, kas liek šai mūzikai pārdzīvot gadsimtus!

Studentiem un jauniešiem līdz 25 gadu vecumam vienu stundu pirms jebkura LNSO koncerta – biļetes cena 5 EUR!

Sekojot daudzu citu nozīmīgu Eiropas kultūras institūciju praksei, LNSO dāvā iespēju jauniešiem un studentiem, uzrādot personu apliecinošu dokumentu, stundu pirms LNSO vakara koncertiem iegādāties neizpirktās biļetes par īpaši draudzīgu cenu – viena biļete maksās 5 EUR.

LNSO direktore Indra Lūkina: “Pie Parīzes filharmonijas durvīm jaunieši ir gatavi stāvēt garā rindā vairākas stundas, lai dzirdētu koncertus, un tas tā ir, pat apzinoties, ka izredzes tikt pie biļetes ir nelielas. Mēs ceram, ka drīzumā tādi paši jauniešu pūļi piepildīs Lielās ģildes foajē. LNSO mērķis ir veidot tik interesantas programmas un piedāvājumu jauniešiem, lai, atbildot uz jautājumu – ko tu darīsi piektdienas vakarā? –, vismaz daļa jauniešu ar lepnumu teiktu: “Iešu uz LNSO koncertu”. Iespējams, tas ir ļoti augsts mērķis, bet mēs esam gatavi strādāt, lai to īstenotu. Pats galvenais, ko vēlamies vēstīt, – dārgie jaunieši, mēs esam atvērti, draudzīgi un gaidām jūs ciemos!”

Piedāvājums attiecas uz LNSO rīkotiem koncertiem un darbojas Lielās ģildes biļešu kasē.

Lai iegādātos biļeti, nepieciešams uzrādīt studenta apliecību vai personu apliecinošu dokumentu.