LNSO gatavojas turnejai Francijā

2017. gada janvāra beigās un februāra sākumā Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris dosies koncertbraucienā uz Franciju, kur spēlēs divus koncertus Eksanprovansā un Mecā, kā arī piedalīsies slavenajā festivālā Trakās dienas Nantē.

Ar šo turneju, reprezentējot Latvijas kultūru, tiks uzsākta Latvijas valsts simtgades starptautiskā programma Eiropā.

24. janvārī Eksanprovanas Lielajā teātrī un 26. janvārī Mecas Arsenālā LNSO Andra Pogas vadībā sniegs programmu, kurā iekļauts Modesta Musorgska simfoniskais zīmējums Nakts kailajā kalnā, Sergeja Rahmaņinova Simfoniskās dejas un Morisa Ravela Klavierkoncerts Solmažorā, kur soliste būs plaukstošas starptautiskas karjeras īpašniece, bulgāru pianiste Plamena Mangova.

Plamena Mangova ir prestižā Karalienes Elizabetes konkursa 2007 II vietas ieguvēja. Patlaban viņa uzstājas ar tādiem diriģentiem kā Mjunvuns Čuns, Endrū Deiviss, Jāps van Zvēdens, Dmitrijs Jurovskis, Gilberts Varga, Fransuā Ksavjē Rots.

Latvijā šī programma izskanēs 21. janvārī Vidzemes koncertzālē Cēsis. Vairāk par koncertu lasiet šeit.

Savukārt no 2017. gada 1. līdz 5. februārim LNSO piedalīsies Francijas festivālā Trakās dienas Nantē, un tās patiešām būs trakas dienas, jo šis festivāls atšķiras no citiem festivāliem ar to, ka tajā ik dienu notiek neticams daudzums koncertu, un Nantes Kongresu centrs burtiski ņudz ar cilvēkiem un vibrē no mūzikas skaņām.

LNSO Nantē sniegs deviņus koncertus, un septiņos no tiem iekļauti latviešu mūzikas lieliski paraugi – Emīla Dārziņa Melanholiskais valsis un Artura Maskata Tango (akordeona solo – Artūrs Noviks). Dārziņa valsis likts kompānijā ar Vijoļkoncertu, kura autors ir mūsu smeldzīgā klasiķa iemīļotais un augstu vērtētais Pēteris Čaikovskis. Savukārt Maskata Tango rindots vienkop ar Brāmsa, Dvoržāka, Kodāja, Grīga, Rahmaņinova un Borodina simfoniskajām dejām, un šī programma Nantē izskanēs trīs reizes. Lielā daļā koncertu Nantē LNSO pievienojas arī Valsts akadēmiskais koris Latvija. Vairāki koncerti tiks pārraidīti Eiropas kultūras TV kanālā ARTE.

Pirms uzstāšanas Nantē LNSO spēlēs četrus koncertus pilsētas apkaimē – Somīrā, Lavalā, Sennzārā un Larošsirjonā. Arī šajos koncertos līdzās citu autoru simfoniskajām dejām skanēs starptautisku atzinību guvušais Artura Maskata Tango.

Pirmskoncerta sarunas ar Baibu Skridi

Stundu pirms 13. janvāra koncerta “Baiba Skride un Čaikovska Sestā” kā ierasts, tradicionālās “Pirmskoncerta sarunas”. Šoreiz uzmanības lokā – Karola Šimanovska personība un Pētera Čaikovska Sestā simfonija. Oresta Silabrieža viešņa Pirmskoncerta sarunā būs vijolniece Baiba Skride.

Gaidīsim Lielās ģildes Baltajā zālē piektdien, 13. janvārī,  plkst. 18.00.

Vairāk par koncertu lasiet šeit.

Ieeja brīva, uzrādot koncerta biļeti.

LNSO uzstāsies kopā ar pasaulslaveno vijolnieci Baibu Skridi

Šo piektdien, 13. janvārī, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) sniegs otro koncertu jaunajā koncertciklā “Klasikas virsotnes”. Programmas vainagojums – Pētera Čaikovska Sestā simfonija. Īpašais notikums – poļu komponista Karola Šimanovska Otrā vijolkoncerta atskaņojums ar pasaulslavenās latviešu vijolnieces Baibas Skrides solo. Iemīļotā mūziķe Latvijā viesojas samērā reti, un katrs koncerts ir liels notikums.

LNSO ir liels prieks atkal muzicēt kopā ar Baibu Skridi, turklāt sadarbībai izvēlēts reti skanošs opuss. Karola Šimanovska mūzika diemžēl pārāk reti nonāk pie Latvijas klausītājiem; abi viņa vijolkoncerti pieder pie žanra klasikas un būtu pelnījuši biežāku atskaņošanu.

Otrais vijolkoncerts ir pārpilns romantiskas burvības un orķestra krāsu mirdzuma, vijolei te ir iespēja rādīt gan dvēselisku bezgalīgumu kantilēnā jeb dziedājumā, gan spēcīgu temperamentu izvērstajā kadencē jeb soloposmā. Baibas Skrides talants ir jo sevišķi piemērots, lai atslēgtu Šimanovska šedevru, un to apliecina brīnišķīgs ieskaņojums – 2014. gada nogalē skaņu ierakstu namā Orfeo nāca klajā CD, kurā Baiba Skride kopā ar Oslo filharmonisko orķestri un Vasiliju Petrenko iespēlējusi abus Šimanovska vijolkoncertus. Šis tvarts ieguva BBC Music Magazine mēneša titulu BBC Music Choice, un Vācijas mūzikas kritiķi iekļāva to gada ceturkšņa atzinību sarakstā Bestenliste.

Iepriekšējo reizi LNSO, Andris Poga un Baiba Skride sadarbojās pirmajā festivālā “LNSO vasarnīca” 2015. gada augustā, atskaņojot Bendžamina Britena Vijolkoncertu.

Koncerta otrajā daļā skanēs Pētera Čaikovska Sestā simfonija (1893), ko mēdz saukt par “Patētisko”. Šī simfonija ir Čaikovska beidzamais pabeigtais opuss, tas piedzīvoja pirmatskaņojumu pusotru nedēļu pirms autora aiziešanas mūžībā.

Pēterim Čaikovskim bijis prātā konkrēts simfonijas saturs, taču viņš to nevienam neatklāja, un tā nu mūsu rīcībā ir tikai radinieku un draugu pieņēmumi par to, ka simfonija varētu būt autobiogrāfiska. Šis ir viens no retajiem gadījumiem, kad visas simfonijā iekļautās mūzikas tēmas ir hiti, un šīs melodijas zina arī tie, kas no klasiskās mūzikas attāli. Sevišķu dramaturģisku efektu simfonijai piešķir spējais kontrasts starp dzīvessparā kūsājošo trešo daļu un dziļā pārdzīvojumā grimstošo ceturto jeb noslēguma daļu.