Aizraujošu pārsteigumu pilnais festivāls “LNSO vasarnīca” atgriežas Rēzeknē

12.08.2019 jaunumi, ziņas
Vasarnica2019_kvadr_550_NEW

No 23. līdz 25. augustam Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS, norisināsies piektais mūzikas festivāls ģimenei un draugiem jeb muzykys festivals saimei i draugim “LNSO vasarnīca”, piedāvājot  plašu programmu un pasākumu klāstu kā pieaugušajiem, tā bērniem.

Festivāla ideja – doties prom no galvaspilsētas tuvāk citu Latvijas koncertzāļu klausītājiem, un pēc trim gadiem Cēsīs festivāls jau otro gadu pēc kārtas norisināsies Latgales sirdī Rēzeknē. Festivāla apmeklētājiem būs iespēja baudīt pasaulē un Latvijā plaši pazīstamu latviešu un ārzemju mākslinieku uzstāšanos. Šogad festivāla dalībnieku skaitā ir Dānijas/Latvijas pūšaminstrumentu kvintets Carion, dziedātāja Linda Leen, saksofonists Gints Pabērzs, Latvijas Radio bigbends, klavesīniste Ieva Saliete, sitaminstrumentu ansamblis Perpetuum ritmico, Rēzeknes kamerorķestris, diriģenti Andris Poga, Guntis Kuzma un Jānis Stafeckis. Jaundarbus dos trīs izcili autori: zviedru komponiste Brita Bīstrema, dāņu komponists Anderss Nordentofts un latviešu komponists Andris Dzenītis. Jaunu izrādi bērniem radījuši komponists Edgars Mākens un režisors Ģirts Šolis. Festivālu rīko LNSO un Latgales vēstniecība GORS.

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris parūpējies, lai katram festivāla apmeklētājiem izdotos atrast kādu neaizmirstamu notikumu savai gaumei.

Vērienīgu klasiskā un laikmetīgā simfodžeza programmu festivāls piedāvā 25. augustā pl. 17.00 koncertā “Bernsteins, Gēršvins, Elingtons, Bjorka un Linda Leen”, ko diriģenta Gunta Kuzmas vadībā LNSO spēlēs kopā ar Latvijas Radio bigbendu. Koncerta solisti – spožā latviešu dziedātāja un dziesmu autore Linda Leen un izcilais saksofonists Gints Pabērzs. Koncertā tiks atskaņoti Leonarda Bernsteina, Dona Elisa, Džordža Gēršvina, Djūka Elingtona komponēti simfodžeza šedevri, Bjorkas un Lindas Leen skaņdarbi, kā arī Latvijas Radio bigbenda mākslinieciskā vadītāja Kārļa Vanaga jaundarbs, kas tapis speciāli šim koncertam. Koncerta mākslinieciskais vadītājs Guntis Kuzma uzstāsies arī kā soloklarnetists.

24. augustā pl. 19.00 kopā ar LNSO un Andri Pogu solistu ampluā uzstāsies unikālais dāņu-latviešu pūšaminstrumentu kvintets Carion, par kuru muzikālo izpildījumu sajūsminās visā Eiropā. 2015. gadā kvinteta ieraksts tika pie gada labākā klasiskā albuma titula vietnē iTunes. Mākslinieki atskaņos triju komponistu – Andra Dzenīša (Latvija), Britas Bīstremas (Zviedrija) un Andersa Nordentofta (Dānija) – jaundarbu. Koncerta režisors būs Dāvis Sīmanis. Šajā vakarā atcerēsimies “Baltijas ceļa” 30. jubileju, kurai Andris Dzenītis veltījis savu jaundarbu. Koncerta otrajā daļā būs Ludviga van Bēthovena Trešā simfonija, kas sākotnēji tika veltīta komponista reiz dievinātajam vienaudzim Napoleonam Bonapartam.

23. augusta vakarā pl. 19.00 festivālu atklās jaundarbi ar Ziemeļlatgales tautasmūzikas motīvu atbalsīm. LNSO rīkotā konkursā uzvarējušie seši labākie jaunie komponisti no Latvijas, Polijas, Izraēlas un Zviedrijas nedēļu dzīvos Latgalē un slīpēs prasmes pie starptautiski atzītiem pasniedzējiem – Andra Dzenīša (Latvija), Andersa Nordentofta (Dānija) un ievērojamā Marko Stropas (Itālija/Vācija). Smēlušies iedvesmu Ziemeļlatgales tradicionālajā dziedāšanā, visi seši radījuši jaundarbus kameransamblim un prezentēs tos “LNSO vasarnīcas” atklāšanas koncertā. Uzstāsies Rēzeknes kamerorķestris Jāņa Stafecka vadībā, klavesīniste Ieva Saliete, kontrabasists Mārcis Lipskis un citi atzīti Latgales mūziķi. Atklāšanas koncerta programmā iekļauts arī dižā Latgales simfoniķa Jāņa Ivanova darbs Poema luttuoso un Latgalē dzimušā Pētera Butāna Vox humana (“Cilvēka balss”) ar košu tautasdziedātājas Lienes Skrebinskas solo. Meistarklases un atklāšanas koncerts top ciešā sadarbībā ar Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolu.

Festivāls “LNSO vasarnīca” īpaši padomājis par bērniem. 24. augustā pl. 17.00 pirmizrādi piedzīvos komponista Edgara Mākena un režisora Ģirta Šoļa jaunā muzikālā izrāde visai ģimenei “Loranga jeb Stāsts par vienu gluži traku māju”. Izrādes pamatā ir zviedru mūsdienu rakstnieces Barbru Lindgrenas stāsts par zēnu Masarīnu, tēti Lorangu un vectēvu Dartanjanu, kas dzīvo piedzīvojumiem pilnu dzīvi, ko palaikam nomaina pret darba meklējumiem, grēku nožēlošanu mūku tērpos vai citām izklaidēm. Uz izrādi tiek aicināti pirmskolas un jaunākā skolas vecuma bērni ar vecākiem. Ģirts Šolis un Edgars Mākens veiksmīgi sadarbojušies, veidojot “LNSO vasarnīcas 2016” muzikālo stāstu “Vējš vītolos” kas piedzīvoja daudzas izrādes un skatītāju sirsnīgu atsaucību. Izrādes otrais seanss būs skatāms 25. augustā pl. 15.00.

Atraktīvais sitaminstrumentu ansamblis Perpetuum ritmico 24. augustā pl. 16.00 un 18.00 bērnus un jauniešus aicina uz “Ritma spēlēm”. Mūziķi iepazīstinās jaunos skatītājus ar ritma pasauli un perkusiju daudzveidību. Interaktīvajās ritma spēles varēs piedalīties ikviens, izmantojot orķestrī atrodamos sitaminstrumentus, sadzīves priekšmetus un pat paši savu ķermeni. Perpetuum ritmico ir Latvijā pagaidām vienīgais regulāri muzicējošais sitaminstrumentu ansamblis; tas jau ilgāku laiku darbojas kā pastāvīga vienība. Grupas repertuārs ir plašs: no folkloras līdz avangardam, no klasikas līdz mūsdienu popmūzikai. Mūziķu rīcībā ir plašs sitaminstrumentu arsenāls. Ansamblī spēlē Mikus Bāliņš, Elvijs Endelis, Guntars Freibergs, Ernests Mediņš.

Festivāla apmeklētājiem vecumā no 5 līdz 8 gadiem 25. augustā pl. 11.00 paredzēta īpaša “Muzikālā rītarosme” dzīvās mūzikas pavadījumā. “Rītarosmi” vadīs laikmetīgās dejas horeogrāfe Alise Putniņa, piedalīsies kontrabasists Mārcis Lipskis, un tā tiks balstīta asociāciju un sajūtu rotaļās, ļaujot iepazīt un apzināt savu ķermeni ar jogas kustību un elpošanas vingrinājumiem.

Savukārt pašiem mazākajiem apmeklētājiem vecumā no viena līdz trim gadiem 25. augustā pl. 14.30 notiks teatralizēts koncerts.

“LNSO vasarnīca” padomājusi arī par vakara programmu kinomīļiem – “Kino un mūzikas vakars” – Latgales vēstniecības GORS “Jumta terasē”. 23. augustā pl. 21.30 festivāla apmeklētāji varēs skatīties filmu “Maģiskās naktis” (Notti magiche, 2018), ar pasaulslaveno Ornellu Muti. Savukārt 24. augustā pl. 22.00 apmeklētāji aicināti iegrimt Vudija Alena meistardarbā “Brīnumu rats” (Wonder Wheel, 2017).

Piedzīvojumu meklētāji sadarbībā ar AS “Latvijas Valsts meži” 24. augustā pl. 14.00 lūgti izzināt mežu kopīgā “Meža ekspedīcijā”. Mežsaimnieku vadībā ekspedīcijas dalībnieki iepazīs labas mežsaimniecības praksi, pildīs daudzveidīgus uzdevumus un gūs izpratni par meža kā “zaļā zelta” nozīmi Latvijas pagātnē un nākotnē! Lai pieteiktos, lūdzu sūtīt e-pastu ar vārdu, uzvārdu, kontakttālruni un cilvēku skaitu, kas piedalīsies ekspedīcijā uz dagnija.seglina@lnso.lv

Festivāla pasākumi tiek īstenoti, pateicoties LV100, Latvijas Skolas somas un VKKF atbalstam, sadarbībā ar Rēzeknes pilsētu un Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolu.

Vairāk informācijas par festivālu – http://lnso.lv/ un 67213643.

Ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu 2015. gada augustā LNSO sarīkoja pirmo vasaras festivālu “LNSO vasarnīca”. Līdz šim festivāls noticis katru gadu: trīs reizes koncertzālē “Cēsis” (2015–2017), vienreiz Latgales vēstniecībā GORS (2018).

PIEKTDIEN, 23. AUGUSTĀ

Plkst. 19.00 Mazajā zālē

“LNSO vasarnīcas” atklāšana. Jānis Ivanovs un jaunie

Meistarklašu kameransamblis un Rēzeknes kamerorķestris

Diriģents: Jānis STAFECKIS

Programmā:

Pēteris Butāns, Jānis Ivanovs, komponistu meistarklašu dalībnieku jaundarbi

 

Plkst. 21.30 kinovakars “Jumta terasē”

“Maģiskās naktis” (Notti magiche, 2018, Itālija)

Žanrs: komēdija, melnā komēdija

Režisors: Paolo Virdzi

Galvenajās lomās: Marina Roko, Ornella Muti, Džankarlo Džannīni, Džūlio Berruti, Paolo Bonačelli

Filma itāļu valodā ar subtitriem latviešu un krievu valodā.

Filma nav ieteicama līdz 14 gadu vecumam.

 

SESTDIEN. 24. AUGUSTĀ

 

Plkst. 14.00

Meža ekspedīcija sadarbībā ar AS “Latvijas Valsts meži”

Satikšanās plkst. 14.00 pie Latgales vēstniecības GORS parādes ieejas.

Vietu skaits ierobežots.

Lai pieteiktos, lūdzu sūtīt e-pastu ar vārdu, uzvārdu, kontakttālruni un cilvēku skaitu, kas piedalīsies ekspedīcijā uz dagnija.seglina@lnso.lv

 

Plkst. 16.00 un 18.00

Ritma spēles ar sitaminstrumentu ansambli Perpetuum ritmico

 

Plkst. 17.00 Mazajā zālē

Muzikāla izrāde visai ģimenei

Loranga jeb Stāsts par vienu gluži traku māju

Komponists Edgars MĀKENS

Režisors Ģirts ŠOLIS

Piedalās aktieri un LNSO mūziķu ansamblis

 

Plkst. 19.00 Lielajā zālē

Bēthovena “Heroiskā”, Carion un LNSO

Pūšaminstrumentu kvintets Carion (Dānija/Latvija) un LNSO

Diriģents Andris POGA

Režisors Dāvis SĪMANIS

Gaismu mākslinieks Mārtiņš FELDMANIS

Programmā:

Andris DZENĪTIS, Brita BĪSTREMA, Anderss NORDENTOFTS Jaundarbs pūšaminstrumentu kvintetam un orķestrim

Ludvigs van BĒTHOVENS Trešā simfonija

 

Pl. 22.00 Kino vakars uz Jumta terases

“Brīnumu rats” (Wonder Wheel, 2017, ASV)

Žanrs: drāma

Režisors: Vudijs Allens

Galvenajās lomās: Džims Beluši, Džastins Timberleiks, Keita Vinsleta

 

SVĒTDIEN, 25. AUGUSTĀ

 

Plkst. 11.00

“LNSO vasarnīca”. Muzikālā rītarosme ar Alisi Putniņu un Mārci Lipski

 

Plkst. 12.00

“LNSO vasarnīca”. Teatralizēts koncerts mazuļiem

 

Plkst. 15.00 Mazajā zālē

Muzikāla izrāde visai ģimenei

Loranga jeb Stāsts par vienu gluži traku māju

Komponists Edgars MĀKENS

Režisors Ģirts ŠOLIS

Piedalās aktieri un LNSO mūziķu ansamblis

 

Plkst. 17.00 Lielajā zālē

Bernsteins, Gēršvins, Elingtons, Bjorka un Linda Leen

Linda LEEN – balss

Gints PABĒRZS – saksofons

LNSO un LATVIJAS RADIO BIGBENDS

Diriģents Guntis KUZMA

Programmā: Leonards BERNSTEINS, Djūks ELINGTONS, Džordžs GĒRŠVINS, Dons ELISS, BJORKA, Linda LEEN, Kārlis VANAGS (jaundarbs)

 

AtgrieztiesLasīt vairāk

“LNSO vasarnīcas” ieskaņas koncerts “Origo Summer Stage”

19.08.19.

15. augustā “Origo Summer Stage” notika “LNSO vasarnīcas” ieskaņas koncerts, kurā diriģenta Gunta Kuzmas vadībā muzicēja LNSO, Latvijas Radio bigbends, […]

Lasīt vairāk

Meža ekspedīcija, Loranga, ritma spēles un muzikāla rītarosme – festivāla “Vasarnīca” pasākumi bērniem Rēzeknē

19.08.19.

Anete Ašmane Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) 23.–25. augustā savā nu jau tradicionālajā festivālā “Vasarnīca 2019” īpašu uzmanību pievērš arī […]

Lasīt vairāk

Uz “LNSO vasarnīcu” aicina kvinteta “Carion” mūziķi

13.08.19.

Uz “LNSO vasarnīcu” aicina kvinteta “Carion” mūziķi Egīls Šēfers un Egils Upatnieks. “Carion” muzicēs 24. augusta koncertā “Bēthovena “Heroiskā”, “Carion” […]