Jauniešu koncerts #FILIPS GLĀSS – TRANSA ARHITEKTS jau 4.02.!

24.01.2016 jaunumi, ziņas
Jauniesi_Glass_kvadr

Jau rītdien #koncertsarunas ar Goran Gora @LNSO koncerts #FILIPS GLĀSS – TRANSA ARHITEKTS!

Filips Glāss LNSO afišā precīzi nosaukts par transa arhitektu. Amerikāņu mūzikas vēsturnieks Alekss Ross saka – Glāsa mūzika izstaro gluži vai Ņujorkas Taimskvēra neona uguņu mirgu. Jā, patiešām Glāsa opusiem piemīt hipnotizējošs maģiskums – šī mūzika apļojas, cilpojas, pakāpjas, nolaižas, paātrinās, palēninās, un tai ir kaut kas no perpetuum mobile iedomātajām īpašībām.

Mūsdienās Glāss ir viens no komerciāli veiksmīgākajiem pasaules klasiskās mūzikas komponistiem, taču karjeras sākumā viņš dzīvoja apzinātā neatkarībā no akadēmiskām struktūrām, strādāja par taksometra šoferi, mēbeļu stiepēju un santehniķi, bieži iedzīvojās pamatīgos finanšu mīnusos, un pat arī plašāku atzinību sniegušās operas Einstein on the Beach lielie panākumi Eiropā lika Glāsam atgriezties pie taksometra vadītāja darba, lai atdotu parādus, kuros “Einšteins” bija ievedis savu radītāju.

Filipa Glāsa pirmie darbi atspoguļo jaunā meistara interesi par minimālām un netradicionālām izteiksmes iespējām. Glāss ietekmējas no sava kolēģa un tobrīdējā drauga un domubiedra Stīva Reiha, viņš kopā ar pasaulslaveno panditu Ravi Šankaru izzina Indijas mūziku un raksta intelektuālas un reizē maģiskas skaņu rotaļas, ko pats iespēlē pie elektriskām ērģelēm.

Mūzikas vēsturē izplatījusies leģenda par Amerikas ostinētā minimālisma lielo četrinieku, kur Glāss (1937) likts kopā ar Lamonti Jangu (1935), Teriju Railiju (1935) un Stīvu Reihu (1936). Viņus sauc par minimālistiem, taču neviens no kungiem nav sajūsmā par šo apzīmējumu. Piemēram, Filipam Glāsam labpatīk uzskatīt sevi par ‘teātra mūzikas autoru’. Tas atbilst īstenībai – Glāss komponējis vairākas operas, kas sakārtotas ciklos, un viena no slavenākajām te ir jau piesauktā opera “Einšteins pludmalē”. Viņš rakstījis mūziku teātra izrādēm un kinofilmām. Slavenākās kinolentes būs “Stundas” (vai atceraties izcilo aktrišu trio – Nikolu Kidmenu, Džulianu Mūru un Merilu Strīpu?) un tā sauktā Qatsi triloģija ar neaizmirstamo pirmās filmas Koyaanisqatsi skanisko motīvu. Filips Glāss komponējis arī simfonisko un kamermūziku. Viņa veikums ietekmējis virkni izcilu mūziķu, kuru skaitā – Braiens Īno, Deivids Bovijs, Maiks Oldfīlds.

4. februāra koncertā LNSO jaunā maestro Kaspara Ādamsona vadībā prezentēs Qatsi triloģijas trešās filmas Naqoyqatsi mūziku, ko Glāss pārdarinājis kā savu Otro čellkoncertu ar tādu pašu nosaukumu. Speciālisti uzskata, ka no visām Qatsi filmām šī ir visvājākā un tik vien tur esot kā Glāsa mūzika. Nevērtējot režisora Godfrija Redžo veikumu, var piekrist atziņai par mūziku – Glāss radījis fascinējošu skaņu audumu, kas mirdz, laistās, zvīļo, spulgo un apbur. Šajā mūzikā milzīga nozīme čella solo, un mums būs liels prieks sveikt jauno čellistu Kristapu Bergu, kurš uzņēmies iestudēt šo apjomīgo skaņdarbu.

Starptautisku konkursu laureāts Kristaps Bergs savas neilgās karjeras laikā jau paspējis uzstāties pasaulē prestižākajās koncertzālēs – Kārnegija centrā Ņujorkā, Volta Disneja zālē Losandželosā, Vīnes Musikverein un Konzerthaus, Amsterdamas Concertgebouw, Karaliskajā Alberta zālē un Karaliskajā Svētku zālē Londonā, Suntory Hall Tokijā. Kristapa soļus mūzikā spēcīgi iedvesmoja Mstislavs Rostropovičs un Heinrihs Šifs, pie kura jaunais čellists studēja Vīnē. Viņš muzicējis ar tādiem grandiem kā Andris Nelsons, Heinrihs Šifs, Ida Hendele, Džovanni Sollima, Helmuts Lahenmanis u. c.

 

KAS IR #KONCERTSARUNAS AR GORAN GORA? 
Tās ir sarunas par laikmetu, komponista personību un viena klasiskās mūzikas hita noklausīšanās.

KAM DOMĀTAS? 
Jaunajiem klausītājiem, kas gatavi atklāt simfoniskajā mūziikā mītošos noslēpumus un pavērt sev jaunu pasauli.

KURŠ VADĪS KONCERTSARUNAS? 
Goran Gora – dziesminieks un teātra mūzikas autors ar lielisku humora izjūtu.

CIK MAKSĀ IEJA? 
Viena koncerta biļešu cena = 7 eiro

KAD BŪS NĀKAMAIS KONCERTS? 
4. feburārī plkst. 19.00 Lielajā ģildē koncerts #FILIPS GLĀSS – TRANSA ARHITEKTS

Biļetes Lielās ģildes, “Biļešu paradīzes” kasēs, kā arī: http://www.bilesuparadize.lv/events/perf/9454

AtgrieztiesLasīt vairāk

Pianists Andrejs Osokins kopā ar LNSO pirmatskaņos Jura Karlsona simfoniju orķestrim un klavierēm

21.10.19.

25. oktobrī Lielajā ģildē ar savu meistarīgo klavierspēli koncertā “LNSO un Andrejs Osokins” priecēs izcilais pianists Andrejs Osokins, kopā ar […]

Lasīt vairāk

21. oktobrī kase būs slēgta

18.10.19.

Atvainojamies par sagādātajām neērtībām – pirmdien, 21. oktobrī, Lielās ģildes kase būs slēgta. Aicinām biļetes iegādāties citās “Biļešu Paradīzes” kasēs […]

Lasīt vairāk

Simfoniskais hits ar Goran Gora. Čaikovska “Romeo un Džuljeta”. Atskats

18.10.19.

17. oktobrī  Lielajā Ģildē izskanēja Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) jaunās sezonas pirmais “Simfoniskais hits ar Goran Gora” – izklaidējoši […]