Kalniņa Ceturtā kopā ar Šveices ekspresīvo džeza ansambli Vein Trio

29.01.2018 jaunumi, ziņas
Kalnins_kvadr

2. februārī Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris kopā ar Eiropā populāro Šveices džeza grupu Vein Trio spēlēs simfoniskā džeza programmu un atskaņos arī Imanta Kalniņa leģendāro Ceturto simfoniju. Koncerta diriģents – Kaspars Ādamsons.

Šveicē 2006. gadā dibinātais trio VEIN ir ekspresīvs džeza mūzikas ansamblis, kas aktīvi uzstājas visā Eiropā. Trio mūziķi sadarbojušis ar pasaulslaveniem solistiem un laiduši klajā 12 albumu. Viņu jaunākais veikums ir mūzikas kritiķu un klausītāju augsti vērtētais tvarts VEIN Plays Ravel (2017), kurā lieliski atklājas šī trio īpašā muzikālā krāsa – džezam piemītošās aizrautības, enerģijas un meistarīgas improvizācijas savienojums ar Eiropas klasiskās mūzikas šedevriem. Visi trīs ansambļa dalībnieki ir vienlīdz aktīvi ne tikai kā izpildītāji, bet arī kā komponisti, kas savā daiļradē apvieno labākās džeza un klasiskās mūzikas tradīcijas.

LNSO sitaminstrumentu grupas koncertmeistars, JVLMA asociētais profesors un Ukmerģes sitaminstrumentu festivāla mākslinieciskais vadītājs Edgars Saksons saka: “Manu uzmanību trio VEIN piesaistīja ar savu pirmo albumu – ļoti patika viņu mūzikas vieglums, tīkamais skanējums. Pēc tam trio VEIN Ukmerģes festivālā uzstājās ar Viļņas džeza orķestri, tā bija tāda kā pirmā lielā avantūra – viņi un orķestris, bet rezultāts bija lielisks – tā bija speciāli šādam sastāvam radīta mūzika, nevis trio ar bigbendu kā pavadījumu. Momentā dzima doma – trio VEIN jāspēlē arī ar LNSO. Ar interesi gaidu, kāda būs VEIN komponētā mūzika džeza trio un simfoniskam orķestrim, kur šis trio būs kā īpašs orķestra instruments.”

Visi trīs šveicieši ir ļoti laipni, atsaucīgi, sirsnīgi cilvēki. Visi ar klasisku mūziķa izglītību un plašu apvārsni neakadēmiskās mūzikas laukā. Trio neformālais līderis Florians Arbencs ir sitējs, mēs ātri atradām kopīgu valodu. Mūs saista arī hokejs. Kopīgi esam skatījušies Latvijas-Šveices spēli. Uzmanības vērts ir tas, ka Imanta Kalniņa Ceturtās simfonijas atskaņojumā Florians būs pie bungu komplekta. Domāju, ka Kalniņa pazīstamajai mūzikai tas varētu piešķirt jaunu kvalitāti.”

Intervijā Latvijas Radio 3 “Klasika” producentei Ingai Saksonei 2016. gadā VEIN pārstāvis Mihaels Arbencs teica: “Mūsu māksliniecisko seju nosaka atvērtība, turpretim daudzām citām džeza grupām mēdz būt stingri noteikti koncepti, un tas nozīmē, ka tēmas ir visai līdzīgas. Mums tas likās garlaicīgi un mēs nolēmām miksēt dažādas ietekmes un virzienus. Esam kopā jau desmit gadu, un pakāpeniski izkristalizējusies atvērtās idejas esence – trio identitāte kļūst arvien spēcīgāka.

Klasiskā mūzika un džezs ir divas pilnīgi dažādas muzikālās valodas. Izglītība klasiskajā mūzikā ne vienmēr nozīmē to, ka brīvi varat spēlēt arī džezu. Protams, jūs labi pārvaldāt instrumentu un  varat operēt ar daudzveidīgiem muzikāliem iespaidiem, taču tie jāmaina vai jāpārtulko citā valodā. Klasiskā mūzika sniedz daudz ierosmju jaunu ideju un skaņu radīšanai. Tu vari radīt daudzveidīgāk, jo zini vairāk. VEIN kompozīcijās ir gan džeza tradīcija, gan klasiskās mūzikas ietekmes. Mums patīk savienot brīvību un formu dažādību. Bartoka harmonijas idejas, Stravinska un Ligeti ritma idejas. Tā ir divu pasauļu laba kombinācija.”

Vairāk par koncertu lasiet šeit.

AtgrieztiesLasīt vairāk

Eleganta dāvana mūzikas baudītājiem

13.12.18.

Piedāvājam elegantu DĀVANU mūzikas baudītājiem! LNSO DĀVANU KARTE, ko iespējams iegādāties Lielās ģildes kasē. LNSO PAVASARA ABONEMENTS četriem koncertiem janvārī, […]

Lasīt vairāk

Kases darba laiks 14. decembrī

13.12.18.

Lielās ģildes kase 14. decembrī strādās līdz plkst. 17.00. Atvainojamies par sagādātajām neērtībām!

Lasīt vairāk

Lieliska dāvana – LNSO dāvanu karte!

10.12.18.

Lieliska dāvana svētkos – LNSO dāvanu karte! Dāvanu kartes var iegādāties un izpirkt Lielās ģildes kasē.