Klasikas virsotnes. Bēthovens un Šūberta “Nepabeigtā”

Šūbets_kvadr

Pirmoreiz Rīgā viesosies “Minhenes filharmoniķu” pirmais altists Jano Lisboa – viņu klausīsimies kā solistu japāņu meistara Toru Takemicu altkoncertā, kas, impresionisma stilā zalgojot un spīgojot, vēsta par klusumu, vienkāršību un stīgu, kas apvijas rudenim. Līdzās likta Bēthovena Ceturtā, ko daudzi uzteiks kā sirdij tuvāko nepieradināmā Vīnes lauvas simfoniju, un Šūberta “Nepabeigtā”, kuras slavu kaldinājis gan simfonijas pievilcīgais saturs, gan leģendas par nepabeigtības iemesliem.

 

Diriģents Juniči Hirokami (1958) slavens ar savu izteikti plastisko, pat dejisko diriģēšanas veidu. To apraksta arī Rietumu mūzikas kritiķi, un pats Hirokami neiebilstot (tā runā). Kādā 1993. gada intervijā tobrīd vēl tikai 35 gadus vecais diriģents teicis, ka jau no paša mūzikas mācīšanās sākuma gribējis būt diriģents: “Man tiešām patīk kustināt rokas; jutu, ka man ir dabas dots talants izteikties ar ķermeni. Protams, pēc tam nāk partitūru mācīšanās un mūzikas struktūru pētīšana, bet pirms tam – ja jūs, klausoties mūziku, jūtat, ka varat noteiktā veidā kustināt ķermeni, šīs mūzikas vadīti, tas norāda, ka jums ir tik ļoti vajadzīgais dabiskais diriģēšanas talants.”

Hirokami vecāki bijuši pret to, ka viņu dēls kļūst mūziķis, jo mūziķis nekad nevarot būt drošs par rītdienu. Viņš bija vienīgais bērns ģimenē, un tradīcija ir tāda, ka vienīgajam bērnam, sevišķi, ja tas ir puika, jākļūst par biznesmeni. Apmēram tajā laikā (tātad 60. gados) cilvēki Japānā sāka interesēties par Rietumu klasisko mūziku.

Hirokami ieskatā galvenā sajūta mūzikā ir – nekad nepadoties! Nav svarīgi, cik tu esi noguris vai nervozs, tev jādodas uz priekšu un jāstrādā iespējami vislabākajā kvalitātē.

Starp citu, sarunās dzird, ka Seidzi Odzava uzskata Juniči Hirokami zināmā mērā par savu radošo gaitu pēcteci.

16 Dec

19.00 / piektdiena / Rīga, Lielā ģilde

Solists/-i

Žano LIŠBOA - alts

 

 

Diriģents

Juniči Hirokami

Programma

  • Toru TAKEMICU Altkoncerts "A String around Autumn"
  • Francis ŠŪBERTS “Nepabeigtā simfonija”
  • Ludvigs van BĒTHOVENS Ceturtā simfonija

Atgriezties uz Koncertiem