LNSO – 90. “Varoņa dzīve” un Dārziņa Klavierkoncerts

Varona dzive

7. oktobrī LNSO līdz ar simfoniskās mūzikas programmu prezentēs savu jaunāko tvartu – nacionālā skaņu ierakstu nama “Skani” klajā laisto CD, kurā iekļauts Volfganga Dārziņa Otrais klavierkoncerts (1938) un Jāņa Ivanova 20. simfonija (1981). Abi komponisti dzimuši vienā gadā (1906), vienlaicīgi mācījušies pie Jāzepa Vītola un, kā stāsta, bijuši labi draugi. Dārziņa Otrais klavierkoncerts komponēts daiļrades sākumposmā. Ivanova 20. simfonija ir meistara radošā mūža rezumējums.

Abu komponistu dzīves ceļi aizgāja dažādos virzienos – Emīla Dārziņa talantīgais dēls Volfgangs aizbrauca no Latvijas un līdz mūža beigām dzīvoja ASV, savukārt latgalietis Jānis Ivanovs palika Rīgā. Dārziņš kļuva par vienu no īpatnākiem un veiksmīgākiem latviešu tautas mūzikas izjutējiem savā oriģināldaiļradē, kurā ik miniatūra mirdz kā saule rasas pilienā. Ivanovs strādāja kā monumentālu eļļas gleznu autors un savas domas un sajūtas izpauda ne vārdos, bet 21 simfonijā.

Jaunajā tvartā Dārziņa Otrajā klavierkoncerta ierakstā solists ir izcilais Reinis Zariņš – viens no mūsu dziļāk domājošiem mūziķiem, kurš ik skaņdarbā rūpīgi izmeklē visus iekšējos slāņus un reljefi padara tos dzirdamus ikvienam. Reinis būs arī LNSO viesis 7. oktobra koncertā.

Koncerta otrajā daļā klausīsimies Riharda Štrausa simfonisko poēmu “Varoņa dzīve”, un te bez liekas kautrības jāteic, ka Štrausa mūzika sevišķi labi piestāv gan LNSO simfonisko krāsu paletei, gan orķestra mākslinieciskā vadītāja Andra Pogas radošajam atvēzienam.

Vienmēr interesants būs jautājums – vai Štrauss ar varoni domājis pats sevi? No vienas puses, mums ir komponista apliecinājums, ka viņš neuzskata sevi par varoni, jo neesot radīts cīņām. No otras puses, mēs zinām, ka Štrauss pats sev likās ne mazāk interesants kā Napoleons vai Aleksandrs Lielais. Lai vai kā – mūzika ir visai patētiska, tomēr skaista un saviļņojoša. Pat Štrausa nemīlētājiem būs ausij tīkami baudīt viņa fenomenālo instrumentācijas māku. Savukārt tiem, kas labi pārzina Štrausa daiļradi, būs interesanti mēģināt atpazīt komponista pašcitātus no, kā stāsta, apmēram 30 citiem viņa darbiem.

Šajā melodiskajā, simfoniski krāšņajā un noskaņās daudzveidīgajā poēmā liela nozīme vijoles solo, un 7. oktobra koncertā solists būs LNSO koncertmeistars, izcilais jaunais vijolnieks Georgs Sarkisjans, kura Diseldorfas Mūzikas augstskolā gūtā nenovērtējamā pieredze ir liels ieguldījums LNSO skanējuma augstvērtīgumā.

 

07 Okt

19.00 / piektdiena / Rīga, Lielā ģilde

Solists/-i

Reinis Zariņš - klavieres

Diriģents

Andris Poga

Programma

  • Volfgangs DĀRZIŅŠ Otrais koncerts klavierēm un orķestrim
  • Rihards ŠTRAUSS Simfoniskā poēma “Varoņa dzīve”

Atgriezties uz Koncertiem