LNSO – 90. Vasilijs Sinaiskis un Fausta pazudināšana

Sinaiskis

LNSO 90. jubilejas rudenī prieks atkal muzicēt kopā ar Vasiliju Sinaiski, kurš bija orķestra mākslinieciskais vadītājs no 1975. līdz 1987. gadam.

Koncerta magnum opus ir Hektora Berlioza dramatiskā leģenda “Fausta pazudināšana”.

25 gadu vecumā Berliozs franču tulkojumā izlasa Gētes “Fausta” pirmo daļu (otrā vēl nav uzrakstīta) un aši sacer “Astoņus skatus no “Fausta””, ko vēlāk izmet no savu darbu saraksta, toties daudz ko no šīs mūzikas izmanto grandiozajā leģendā “Fausta pazudināšana”. Šis ‘vēlāk’ ir ap 1845. gadu, kad sākas intensīvs darbs pie šī lieldarba. Berliozs tobrīd atrodas koncertturnejā pa Vīni, Peštu, Prāgu, Breslavu un Brunsviku. Lielu daļu libreta raksta pats komponists, un komponēšana notiek pasta karietēs, vilcienos, tvaikoņos, kādā Pasavas krodziņā, Vīnē un Peštā. Berliozs beidz darbu Parīzē, pirmatskaņojums notiek 1846. gada decembrī, un parīzieši to uzņem visai vienaldzīgi.

Atšķirībā no Gētes dotā pirmavota Berliozs daudz neceremonējas – nelabā sakārdinātais romantisma laika ideālvaronis Fausts beidz dzīvi ar pazudināšanu ellē, savukārt Margerita nonāk debesīs. Dīvainā kārtā leģendas darbība Berlioza izkārtojumā sākas Ungārijā, taču jau ar opusa otro daļu pārceļas turp, kur tai jābūt – Vācijā.

Vislielākā dziedāšana te ir Faustam, tāpēc jo īpašs prieks, ka savu vokālo klātbūtni apsolījis Latvijā iemīļotais un jau vairākus gadus pasaulē pieprasītais čehu tenors Pāvels Černohs. Viņa Margerita būs tumsnējās un sulīgās balss īpašniece Oļesja Petrova no Sanktpēterburgas. Mefistofeļa lomā dzirdēsim LNOB solistu Armandu Siliņu. Visubeidzot šis darbs nebūtu iedomājams bez ironiskā stāsta par virtuves žurkas traģisko likteni, un studenta Brandera lomā būs LNOB solists Rihards Mačanovskis.

Leģendas atskaņojumā piedalīsies Valsts akadēmiskais koris “Latvija”, kas pārtaps par zemniekiem, baznīcēniem, krogusgājējiem, gnomiem, silfīdām, studentiem, kareivjiem, maldugunīm, dēmoniem un debesu gariem.

Berlioza “Fausta pazudināšanu” pirms daudziem gadiem Rīgā diriģēja Nēme Jervi un Vladimirs Fedosejevs, savukārt neatkarības laikos Fausta grēcinieka ceļu esam gājuši Imanta Rešņa, Paula Megi, Viestura Gaiļa, Olari Eltsa un “Francijas pavasarī” Patrika Sujo vadībā.

Pirms Berlioza lieldarba klausīsimies 2016. gada jubilāra Pētera Vaska skaisto opusu stīginstrumentiem Cantabile. 1979. gadā Alfrēda Kalniņa 100. jubilejai veltītā orķestra darbu konkursā Pēteris Vasks ar šo opusu kļuva par vienu no laureātiem. Pēc tam Cantabile kļuva par vienu no Vaska daiļrades pamatzīmēm – savu sakāmo teikt spēkpilni un vienkārši.

 

Koncerts iekļauts Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra 90 gadu gadadienai veltīto pasākumu ciklā.

29 Okt

19.00 / sestdiena / Vidzemes koncertzāle "Cēsis"

Solists/-i

Pāvels Černohs - tenors

Oļesja Petrova - mecosoprāns

Armands Siliņš - baritons

Rihards Mačanovskis -

Rīgas Doma zēnu koris -

Valsts Akadēmiskais koris "Latvija" - Koris

Diriģents

Vasilijs Sinaiskis

Programma

  • Pēteris Vasks "Cantabile"
  • Hektors Berlioza “Fausta pazudināšana”

Atgriezties uz Koncertiem