LNSO, Dubra un Glāss

Glass_Dubra_LNSO

Par godu Latgales kongresa 100. gadadienai komponists-mistiķis Rihards Dubra uzrakstījis jaunu lieldarbu – oratoriju “Marija” etnodziedātājām, jauktam korim, ērģelēm un orķestrim.

Partitūras anotācijā autors raksta, ka oratorijas teksts veidots no katoļu lūgšanu grāmatas dziesmu tekstiem, kas veltīti Dievmātei, kuras tēls, viņaprāt, nesaraujami saistīts ar Latgali un arī visu Latviju – Māras zemi. Oratorijas teksts strukturēts četrās daļās – “Lūgšana”, “Dzimšana”, “Ciešanas” un “Cerība”, taču kopumā jaundarbs ir vienlaidus monolīts lējums.

Lai gan tekstā ir daļu nosaukumi, tomēr šis ir vienots stāsts, partitūrā nosaukumi neparādās, un starp posmiem pārtraukumu nav.

4. maijā oratorija “Marija” piedzīvos pasaules pirmatskaņojumu svētku koncertā Latgales vēstniecībā GORS, savukārt 5. maijā to dzirdēs visi, kas ieradīsies Rīgas Lielajā ģildē. Atskaņojumā piedalīsies JVLMA Etnomuzikoloģijas klases studentes un absolventes Zanes Šmites vadībā, Valsts akadēmiskais koris “Latvija”, ērģelniece Kristīne Adamaite un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris. Diriģents – Riharda Dubras daiļrades cienītājs un popularizētājs Māris Sirmais.

Rīgas koncertā Dubras jaundarbs likts pārī ar vēl vienu mistisku skaņu piedzīvojumu, un tas mūs aizvedīs uz Latīņameriku. Runa ir par daudzu Latvijas mūzikas cienītāju augstu vērtētā apļojošā minimālista Filipa Glāsa Septīto simfoniju, kuras pavārds – “Tolteku”.

Simfonijas pamatā ir komponista interese par tolteku kultūru (aptuveni 10.–11. gadsimts, tagadējā Meksika). Simfonijas pirmā daļa veltīta kukurūzas graudam, kas simbolizē Zemesmātes saikni ar cilvēkiem. Otrā daļa veltīta peijotam (halucinogēns bezērkšķu kaktuss) jeb svētajai saknei, kas dod piekļuvi garu valstībai. Trešajā daļā apdziedāts īpašs kultūrvaronis, kurš parādās zila brieža veidolā un kuram zināmi pasaules un tradīcijas rašanās dievišķā pirmsākuma noslēpumi.

05 maijs

19.00 / piektdiena / Rīga, Lielā ģilde

Solists/-i

Kristīne Adamaite - ērģeles

Etnodziedātāju grupa

Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”

 

 

Diriģents

Programma

  • Filips GLĀSS Septītā simfonija ("Tolteku")
  • Rihards DUBRA Oratorija "Marija" korim, ērģelēm un orķestrim

Atgriezties uz Koncertiem