LNSO. FRANCIJA. SITAMINSTRUMENTI

LNSO-Francija_kvadr

Emanuela Sēžurnē vārds būs labi pazīstams sitaminstrumentu mākslas cienītājiem – šis vīrs ir vibrofona un marimbas spēles izcils speciālists un šo instrumentu iespēju paplašinātājs, Strasbūras konservatorijas docētājs, jaunu talantu iedvesmotājs un ausij tīkamas mūzikas sacerētājs.

Viņa skaņdarbus Latvijā jo sevišķi popularizējuši jaunie sitēji – Sēžurnē kādreizējais audzēknis, Lielās mūzikas balvas 2010 nominants Guntars Freibergs un Sēžurnē jauntapušais audzēknis, Lielās mūzikas balvas 2014 ieguvējs kategorijā “Gada jaunais mūziķis” ieguvējs Jānis Bombizo-Fedotovs. Guntars par šo franču virtuozu savulaik teicis: “Ļoti profesionāls un prasīgs skolotājs. Viņa uzskats ir – mūziķim jābūt ar plašu vērienu un jāspēlē praktiski viss.”


30. oktobra koncertā klausīsimies Emanuela Sēžurnē Dubultkoncertu paša meistara un mūsu apburošās sitaminstrumentālistes Elīnas Endzeles duetā. Līdzās – franču komponista Gijoma Konesona efektīgā “Uguņošana” un Igora Stravinska mirdzošās svītas “Ugunsputns” 1945. gada versija. Pie diriģenta pults – Guntis Kuzma.

Igora Stravinska svīta “Ugunsputns” ir paša komponista veidots atvasinājums no viņa pirmās lielās sadarbības ar leģendāro trupu Ballets Russes un tās vadītāju Sergeju Djagiļevu. Ar šo opusu tobrīd vēl jaunais Stravinskis kļuva slavens Eiropā (skandāls ar “Svētpavasari” vēl tikai sekos pēc dažiem gadiem), un šajā mūzikā viņa rokraksts vēl stiprā Rimska-Korsakova, Skrjabina, Debisī un Ravela mūzikas iespaidā.

Stāsts ir caradēlu Ivanu, kurš zelta ābolu burvju dārzā sagūsta Ugunsputnu, bet tad apžēlojas un palaiž šo brīnumbūtni vaļā. Ugunsputns pateicībā, protams, iedod Ivanam spalviņu. Pēkšņi atveras dārza vārti un parādās pulks daiļu jaunavu, kas nāk mēnessgaismā parotāties, ar zelta āboliem paspēlēties. Tas jādara slepus no Kaščeja Nemirstīgā, kas tur šīs jaunuves gūstā un visus iespējamos jaunavu atbrīvotājus pārvērš akmenī. Caradēlam jo īpaši iekrīt sirdī carameita Daiļais Acuraugs. Kad jaunavas vakarā dodas uz savu mitekli, Ivans iesprūk līdzi, kaut ir brīdināts, ka tas labi nebeigsies. Kad Kaščejs jau sācis pārvērst Ivanu akmenī, jauneklis attopas, ka viņam kabatā ugunīgā spalviņa. Ugunsputns ierodas uz pirmo aicinājumu, palīdz Ivanam iemidzināt visus mošķus un vēl parāda, kur noslēpta Kaščeja nāve – oliņa lādītē koka dobumā. Ivans saspiež Kaščeja nāves čaumalu, un vecais vīrs sabirst pīšļos. Atdzīvojas akmeņi, katrs spēkavīrs atrod sev līgavu, un balets izskan ar laimespilnu himnu.

Pazīstamas vairākas svītas, un šoreiz Guntis Kuzma izvēlējies 1945. gadā veidoto – tā mazāk populāra, toties tajā vairāk fragmentu no paša baleta, nekā citās svītās. Mūzika ir iztēli rosinoša – meiteņu deja izskan līgani, Ugunsputns mirdz, tumsas radības uzdzen baisas trīsas, bet beigas, kā iepriekš teikts, ir laimīgas.

Emanuels Sēžurnē dzimis Limožā un Strasbūras Nacionālajā konservatorijā studējis klavieru un vijoles spēli, mūzikas vēsturi un analīzi. Pēc iepazīšanās ar leģendārā ansambļa Percussions de Strasbourg dibinātāju un vadītāju Žanu Batiņu Sēžurnē pievērsās sitaminstrumentu pasaulei, jo īpaši laikmetīgās mūzikas un improvizācijas jomā. Sēžurnē spēlē galvenokārt vibrofonu un marimbu. Kopš 80. gadu sākuma aktīvi komponē un uzstājas kā koncertmūziķis.

Kopā ar saksofonistu Filipu Geisu viņš nodibinājis ansambli NOCO MUSIC. Dueta albums Saxophone et Percussions ieguva Francijas Disku akadēmijas audiovizuālo Grand Prix. Sēžurnē pirmatskaņojis vairāk nekā simt jaundarbu (koncerti, kamerdarbi, solomūzika), ko radījuši Donati, Dilons, Manurī, Apergiss, Māšs, Pesons, Teplics, Kergers un citi.

Emanuels Sēžurnē uzstājies ar neskaitāmiem orķestriem. 1996. gadā viņš pirmatskaņoja Džeimsa Vuda Séance soprānam, New London Chamber Choir un vibra-midi, kura izmantojumā uzgāja novatoriskus piegājienus. Kā solists vai kopā ar ansambli Accroche-Note Emanuels Sēžurnē piedalījies festivālos Cīrihē un Hadersfīldā, Archipel Genève, Ars Musica, Musica Strasbourg, Ultima, Zagrebas biennālē, Venēcijas biennālē, kā arī Francijas Radio, Norvēģijas Radio, BBC, WDR un RTA raidījumos un tiešraižu koncertos. Sēžurnē ierakstus var meklēt skaņu ierakstu namos Montaigne, Accord, Una Corda, Musifrance Erato un Biber Records.

Elīna Endzele Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra sitaminstrumentu grupas mūziķe (kopš 2005) un Liepājas simfoniskā orķestra sitaminstrumentu grupas koncertmeistare (kopš 2012). Elīna mācījusies Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā pie Dzintras Knābes un JVLMA pie Edgara Saksona, kura klasē ieguvusi maģistra grādu. Regulāri ņēmusi privātstundas pie Berlīnes Komiskās operas solo timpānista Reinharda Torisera. Ieguvusi II vietu Parīzes starptautiskajā timpānistu konkursā (2008). Nominēta Lielajai mūzikas balvai 2010 par darbu ansamblī. Kopš 2011. gada palaikam koncertē kamerorķestra Kremerata Baltica sastāvā. Trio Art-i-Shock un metāla pūšaminstrumentu un sitaminstrumentu ansambļa Brasscussion (Berlīne) mūziķe. Sadarbojas ar ērģelnieku Aigaru Reini. 2009. gadā Elīna saņēma JVLMA un Swedbank gada balvu jaunajam mūziķim.

Gijoms Konesons ir vidējās paaudzes franču komponists – vitālas, visiem labi saprotamas mūzikas autors. Savu ietekmju lokā Konesons sauc meistarus no Kuperēna un Vāgnera līdz Stravinskim, Mesiānam, Reiham un Džeimsam Braunam. Līdz šim Latvijā skanējuši viņa kamermūzikas paraugi, bet no simfoniskā daiļrades daļas “Uguņošana”, iespējams, būs pirmā bezdelīga.

Pirmskoncerta saruna plkst. 18.00 Lielās ģildes Baltajā zālē! Oresta Silabrieža viesis šoreiz LNSO sitaminstrumentu grupas koncertmeistars un LNSO orķestra inspektors Edgars Saksons.

Franču mūzika baudāma kopā ar franču vīnu! Francijas institūts un vīna bārs Garage aicina klausītājus uz vīnu degustāciju stundu pirms koncerta, plkst. 18.00!

30 Okt

19.00 / piektdiena / Rīga, Lielā ģilde

Solists/-i

Elīna Endzele -

Emanuels Sēžurnē - Vibrofons

Diriģents

Guntis Kuzma

Programma

  • Gijoms Konesons “Uguņošana”
  • Emanuels Sēžurnē Dubultkoncerts marimbai, vibrofonam un orķestrim
  • Igors Stravinskis “Ugunsputns” (1945. gada versija)

Atgriezties uz Koncertiem