LNSO kinokoncerts

Kinokoncerts_kvadr

Pirms kādiem četriem tūkstošiem gadu Jāzeps gāja pa Ēģiptes smiltīm, un daudz, daudz vēlāk tos pašus ceļus mina Juris Karlsons, un bija jau minis 80. gadu sākumā, kad Dailē rādīja Raiņa “Jāzepu un viņa brāļus”, un no šīs izrādes mūzikas daždesmit gadu vēlāk izauga “Jāzepa vīzijas” – opuss, pilns tālīnu noslēpumu un zvaigžņotas mirdzas. Koncerta otrajā daļā – Edgara Alana Po šausmu stāsts par Ašeru nama galu, ko melnbaltās gaismēnās iespaidīgi un baisi licis franču kinoimpresionists Žans Epšteins.

LNSO koncertu pastāvīgie apmeklētāji būs ievērojuši, ka orķestris reizi sezonā izrāda mēmā kino šedevrus un spēlē tiem muzikālo pavadījumu. Šoreiz izvēlēta 1928. gadā uzņemtā ikoniskā mēmā kino klasika “Ašeru nama gals”, kuras režisors ir franču kinoimpresionists Žans Epsteins (Epstein). Filma veidota pēc Edgara Alana Po šausmu stāsta ar tādu pašu nosaukumu. Scenārija līdzautors ir Luiss Bunjuels.

Šajā koncertā filmas skaņuceliņam tiek pielāgoti vairāku franču komponistu – Kloda Debisī, Dariusa Mijo, Artura Onegēra un Morisa Ravela skaņdarbi, kas tapuši laikā līdz 1928. gadam, ir raksturīgi sava laika simfoniskajai ainavai un iederas mistikas, baismu un dramatisma pilnajā gaisotnē, ko uzbūris Epsteins. Interesanti šos skatus vērot ar mūslaiku pieredzi un salīdzināt, kādi bija skaistuma ideāli un kas likās šausmīgs pirms 90 gadiem.

Mūziku atlasījis un kārtojis starptautiski pieprasītais, ar īstu teātra nervu apdāvinātais Latvijas diriģents Ainārs Rubiķis, kurš pats arī diriģēs LNSO šajā kinovakarā.

Vakara “rozīne” – koncerta pirmajā daļā tiks atskaņota Jura Karlsona iespaidīgā un eksotiskā skaņu ainava “Jāzepa vīzijas”, kas glezno Ēģiptes sengadu noslēpumus un kur solists būs Daumants Kalniņš.

Stundu pirms koncerta plkst.18 Dāvis Sīmanis un Ainārs Rubiķis stāstīs par filmas izvēli Pirmskoncerta sarunās (ieeja brīva, uzrādot koncerta biļeti).

21 Apr

19.00 / piektdiena / Rīga, Lielā ģilde

Solists/-i

Daumants Kalniņš - baritons

Diriģents

Ainārs Rubiķis

Programma

  • Juris KARLSONS “Jāzepa vīzijas”
  • Mēmā kino seanss "Ašeru nama gals"

Atgriezties uz Koncertiem