LNSO, RAVELA KONCERTS UN RAHMAŅINOVA DEJAS

LNSO_Rahmaninovs_Ravels

Koncerta ievadam Andris Poga izvēlējies krievu tīrradņa Modesta Musorgska simfonisko tēlojumu “Nakts kailajā kalnā”. Musorgski bij sagūstījusi doma izpaust savu vētraino talantu, skaņās zīmējot jāņunakts raganu sabatu. Visīstākais Kailais kalns (pēc dažām ziņām, četri šādi kalni) atrodoties Kijevā, un raganas turp dodas gan Valpurģu naktī, gan vasaras saulgriežu dienā.

Pēc Musorgska klausīsimies Ravela Klavierkoncertu Solmažorā, un tā ir no abiem galiem ārkārtīgi spilgta, krāsaina, dzīvīga mūzika, kurai pa vidu ir gandrīz caurspīdīga un debešķīgi skaista lēnā daļa.

Soliste būs bulgāru pianiste Plamena Mangova. Viņa ir neganti grūtā “Karalienes Elizabetes konkursa 2007” II vietas ieguvēja, un pēc šī konkursa sākās viņas starptautiskā karjera. Patlaban viņa uzstājas ar tādiem diriģentiem kā Mjunvuns Čuns, Endrū Deiviss, Jāps van Zvēdens, Dmitrijs Jurovskis, Gilberts Varga, Fransuā Ksavjē Rots. Plamenas Mangovas kamermūzikas partneru vidū ir Marija Žoana Pireša, Boriss Berezovskis, Ogistēns Dimē, Aleksejs Ogrinčuks, Aleksandrs Kņazevs un Izaī stīgu kvartets. Pianisti aicina uzstāties Verbjē festivāls, Martas Argeričas festivāls Lugāno, “Nantes trakās dienas”, Larokdanteronas festivāls, Rostropoviča festivāls Maskavā un Baku, “Gštādes muzikālās virsotnes”, Francijas Radio festivāls Monpeljē, Štutgartes Baha akadēmija u. c. starptautiski nozīmīgi forumi.

Plamenas Mangovas pirmais soloalbums, kurā skan Šostakoviča mūzika, ieguva gadabalvu Diapason d’Or (2007). Šī paša komponista mūziku Plamena ieskaņojusi arī ansamblī ar soprānu Tatjanu Meļņičenko, vijolnieci Natāliju Priščepenko un čellistu Sebastiānu Klingeru (Superfonic balva no žurnāla Pizzicato). Bēthovena mūzikas tvartu slavēja radiokanāls France Musique un žurnāls Diapason. Braiss Morisons no Gramophone ļoti augstu novērtēja ierakstu ar Štrausa “Burlesku” un Brāmsa Pirmo klavierkoncertu. Jaunākajā albumā Plamena Mangova muzicē duetā ar Aleksandru Kņazevu, un tvarts veltīts Frankam un Izaī.

Plamenas skolotāju un padomdevēju skaitā ir Dmitrijs Baškirovs, Abdels Rahmans El Bača, Leons Fleišers un Andrāšs Šifs.

Visubeidzot Sergeja Rahmaņinova “Simfoniskās dejas” – komponista daiļrades vainagojums. Tas komponēts laikā, kad Rahmaņinovs jau divdesmit gadu dzīvoja trimdā, taču joprojām nespēja aizmirst Krieviju, kas bija viņa mūzas mītnesvieta. Mūža nogalē Rahmaņinovs komponēja reti un maz, un naudu pelnīja ar savām fenomenālajām pianista spējām. Tomēr palaikam tapa kāds jauns šedevrs, un “Simfoniskās dejas” ir viens no visu laiku skaistākajiem un arī dramatiskākajiem žanra paraugiem. Rahmaņinovs par “Simfoniskajām dejām” teica: “Tas ir mans pēdējais uzliesmojums.”

21 Janv

19.00 / sestdiena / Vidzemes koncertzāle "Cēsis"

Solists/-i

Plamena Mangova - klavieres

Diriģents

Andris Poga

Programma

  • Modests MUSORGSKIS “Sv. Jāņa nakts kailajā kalnā” (oriģinālversija)
  • Moriss RAVELS Klavierkoncerts Solmažorā
  • Sergejs RAHMAŅINOVS “Simfoniskās dejas”

Atgriezties uz Koncertiem