LNSO. NILSENS. SIBĒLIUSS

Somija_Sibeliuss_kvadr

Somu nacionālais komponists Žans Sibēliuss un dāņu nacionālais komponists Karls Nilsens šogad tiek godināti kā 150. dzimšanas dienas īpašnieki. Karla Nilsena dzimšanas dienas datums bija jūnijā, savukārt Sibēliuss dzimis 8. decembrī, turklāt decembris piemērots jubilejas koncertam arī tādēļ, ka 6. datumā Somija svinēs 98. neatkarības gadadienu.

 

Pie LNSO diriģenta pults šajā koncertā – somu meistars Petri SAKARI. Viņš karjeras laikā regulāri diriģējis vadošos Somijas simfoniskos orķestrus, vairākus gadus bijis Islandes SO mākslinieciskais vadītājs, starp citu, tieši Petri Sakari piekrita gods vadīt Reikjavīkas jaunās koncertzāles Harpa atklāšanas koncertu 2011. gadā. Sakari bijis vadošos posteņos arī Zviedrijas KO, Lohjas pilsētas orķestrī, Jēvles SO un Turku FO. Kā viesdiriģents daudz uzstājies Dānijā un Zviedrijā, koncertējis arī ar Bonnas, Štutgartes Zārbrikenes, Monpeljē, Vīnes, Hāgas, Lježas, Luksemburgas, Bornmutas, BBC u. c. simfoniskajiem orķestriem. Petri Sakari viesojies Mehiko, Sanpaulu, Tokijā un Singapūrā. Vadījis operizrādes Somijas Nacionālajā operā, Stokholmas Karaliskajā operā, Gēteborgas un Malmes opernamos, Islandes operā un Sanktgallenes pilsētas teātrī. Tīmeklī var lasīt augstus vērtējumus Petri Sakari veidotajām somu mūzikas interpretācijām, un tādi apzīmējumi kā “ugunīgs tvēriens”, “dziļš intelekts”, “mērķtiecīga virzība” mums ļauj gaidīt Rīgā patiesi iedvesmojošu koncertu. Programmā iekļauti divi Sibēliusa opusi un viens Nilsena opuss.

 

Karls NILSENS (1865–1931) ir viens no ievērojamākajiem Dānijas komponistiem. Dāņu mūzikas vēsturnieks Vauns Kapels rakstīja, ka Nilsens izglābis dāņus no “iespējas nosmakt vāciska vēlīnā romantisma nožēlojamās imitācijās”. Nilsens ir absolūts brīvais gars, un viņa mūzika laika gaitā noiet ceļu no brāmsiska romantisma līdz individuāli krāsotam neoklasicismam. Nilsena darbu sarakstā ir dažādu žanru paraugi, un pasaulē Nilsenu visbiežāk atceras kā simfoniju autoru, savukārt paši dāņi, iespējams, nosauks visupirms Nilsena dziesmas.

 

LNSO un Petri Sakari sniegumā klausīsimies Karla Nilsena Klarnetes koncertu (1928). Te vietā atcerēties populāro citātu, kur Nilsens aprāda klarnetes daudzveidīgo iedabu, teikdams, ka “klarnete var būt gan sirsnīga, gan pilnīgi histēriska, vienubrīd maiga kā balzams, citubrīd kaucoša kā tramvajs uz slikti ieziestām sliedēm”. Solists būs Egīls Šēfers, un viņa spējas instrumenta pārvaldīšanā ir tiešām fenomenālas, tā ka mēs dzirdēsim gan maigumu, gan histēriju, gan, kas zina, arī tramvaju.

 

No Žana SIBĒLIUSA (1865–1957) darbiem – tēlaini sakot, gals un sākums. Būs daiļrades pirmajā posmā komponētā Pirmā simfonija (1899) un viens no pēdējiem Sibēliusa orķestra lieldarbiem – simfoniskais tēlojums “Tapiola” (1926). Pirmā simfonija mums rāda vēl samērā jaunu komponistu (Sibēliusam tobrīd 33 gadi), kurš ar vērā ņemamu meistarību, iespējams, kaut kādā ziņā vēloties nostāties līdzās lielajiem Vakareiropas meistariem, sacer spēcīgu un ļoti pievilcīgu simfoniju lieldarbu. Sevišķi liels ir pirmās daļas valdzinājums, savukārt trešā daļa apbur ar gandrīz vai neziemeļniecisku rotaļīgumu.

 

Savukārt “Tapiola” ir veltījums eposā “Kalevala” aprakstītajam meža valdniekam Tapio, kura valstība ir “drūmi tumšās egles” un “pelēkgaišās apses”, kurš pats ir “skujcepuris, ķērpjubārdis” un ar kuru darīšana vairākkārt sanāk “viedajam, vecajam Veinemeinenam” (Linarda Laicena latviskojums). Meža ainas “Kalevalā” ir brīnumskaistas un dzejiskas, kurpretim Sibēliusa opuss pilns misticisma, savdabīgām orķestra faktūrām, drosmīgi izzīmētām pasāžām un negaidīti siltu atrisinājumu, kas momentā liek pārskatīt tuvākā laika ceļojumu plānus un iekļaut tajos Sibēliusa ģimenes mežamājas Ainolas apmeklējumu.

 

Pirmskoncerta sarunas plkst. 18.00 Lielās ģildes Baltajā zālē!

 

04 Dec

19.00 / piektdiena / Rīga, Lielā ģilde

Solists/-i

Egīls Šēfers - Klarnete

Diriģents

Petri Sakari

Programma

  • Karls Nilsens Koncerts klarnetei un orķestrim op. 57
  • Žans Sibēliuss Simfoniskā poēma “Tapiola”
  • Žans Sibēliuss Pirmā simfonija miminorā op. 39

Atgriezties uz Koncertiem