LNSO, Vestards Šimkus un Georga Pelēča klavierkoncerts

Pelecis_kvadr

Vienā programmā – jaundarba pirmatskaņojums un latviešu simfoniskās mūzikas zelta fonda opuss.

Šīgada jubilārs Georgs Pelēcis (1947) uzrakstījis Klavierkoncertu un devis tam nosaukumu Musica confinanta. Koncertam ir sešas daļas, un paradoksālā kārtā opuss sākas ar pēcspēli (Postludio) un beidzas ar ievadu jeb priekšspēli (Preludio).

Georgs Pelēcis saka: “Kāpēc skaņdarbam ir šāds nosaukums? Kāpēc tam ir sešas daļas? Noceļojot savu biogrāfiju gandrīz līdz galam un ieejot jau pierobežas jeb confinanta zonā, ir pilnīgi dabiski drusku apstāties, nostalģiski atskatīties atpakaļ (I daļa Postludio), apzināt pavadītās dzīves emocionālo dominanti (II daļa Via passata jeb “Noietais ceļš”), ieklausīties dažos tās akcentos (III daļa Reminiscenza, IV daļa Scherzo sereno jeb “Dzidrais skerco”, V daļa Toccata furiosa jeb “Niknā tokāta”) un arī ļauties domām par nākotni (VI daļa Preludio). Koncerta solopartiju var uztvert kā mūzikas asociatīvā “liriskā varoņa” gaitas.”

Imanta Kalniņa Piektā simfonija ir viena no komponista daiļrades lielajām virsotnēm, komponēta 1979. gadā un pirmatskaņota 1980. gada agrā pavasarī LNSO un Vasilija Sinaiska lasījumā. Par šo simfoniju daudzi saka – ceļš. Pats ImKa teicis – “no neziņas uz harmoniju”. Ligita Viduleja saka – “no subjektīvā uz objektīvo, no konkrētā uz vispārējo, no vispārējā uz būtisko”. Komponists ļauj klausītājam pamatīgi iedziļināties visā un finālā apbalvo ar gavilējošu tautasdziesmas “Caur sidraba birzi gāju” melodiju.

LNSO atskaņojis Imanta Kalniņa Piekto simfoniju arī Imanta Rešņa, Paula Megi, Terjes Mikelsena un Andra Veismaņa vadībā. Simfonijas ierakstu ar LNSO un Vasiliju Sinaiski CD formātā 2005. gadā laida klajā skaņu ierakstu nams “upe tt”.

17 Febr

19.00 / piektdiena / Rīga, Lielā ģilde

Solists/-i

Vestards Šimkus - klavieres

Diriģents

Andris Vecumnieks

Programma

  • Georgs PELĒCIS Koncerts klavierēm un orķestrim (jaundarbs)
  • Imants KALNIŅŠ Piektā simfonija

Atgriezties uz Koncertiem