ŠNITKE, ČAIKOVSKIS UN FEDOSEJEVS

getEventGalleryImage

Kaislību vajātais Čaikovskis un svētais grēcinieks Šnitke – 19. gadsimta romantiķis un 20. gadsimta postmodernists.

No Šnitkes būs viņa pirmais Concerto grosso– alūzija par baroka laikmeta mūziku, un te ir ko solistiem patrakot un orķestrim izdelverēties, un vienkop likts liriskais, ironiskais, traģiskais un rezignētais.

No Čaikovska būs viņa Sestā simfonija, ko mēdz saukt par “Patētisko”. Tas ir Čaikovska beidzamais pabeigtais opuss, un pirmatskaņojums notika pusotru nedēļu pirms autora aiziešanas mūžībā. Komponista radinieku un draugu pieņēmumi liek domāt, ka simfonija varētu būt autobiogrāfiska. Šis ir viens no retajiem gadījumiem, kad visas simfonijā iekļautās mūzikas tēmas ir hiti, un šīs melodijas zina arī tie, kas no klasiskās mūzikas attāli.

Vladimirs Fedosejevs ir krievu simfoniskās diriģēšanas skolas vecmeistars, dzīva leģenda. Čaikovska Lielā simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents (kopš 1974), Tokijas filharmonijas orķestra pirmais viesdiriģents (kopš 2000), pastāvīgais viesdiriģents Cīrihes opernamā (kopš 1997) un Cīrihes Tonhalle(kopš 2000). Fedosejeva lielāko sasniegumu skaitā ir Berlioza, Čaikovska, Janāčeka, Musorgska, Rimska-Korsakova, Šostakoviča un Verdi operu iestudējumi Vīnē, Parīzē, Cīrihē, Milānā, Bregencā, Florencē un citviet. Maestro vadībā tapuši Bēthovena, Brāmsa un Šostakoviča simfoniju pilnieskaņojumi, viņš ieskaņojis arī Čaikovska, Mālera, Taņejeva simfonijas, Dargomižska un Rimska-Korsakova operas. Sevišķā kritiķu un klausītāju godā ir Fedosejeva vadībā tapušais Musorgska operas “Boriss Godunovs” ieraksts. Par sezonas atklāšanas koncertu ar LNSO maestro saņēma Lielo mūzikas balvu 2013. Vladimirs Fedosejevs augstu vērtē sadarbību ar LNSO, un beidzamās sezonās orķestrim bijusi lieliskā iespēja vairākkārt novērtēt maestro nosvērtās, gudrās, fascinējošās un neaizmirstamās interpretācijas: 2016. gada maijā Fedosejevs diriģēja LNSO sezonas noslēguma koncertu ar Skrjabina Trešo simfoniju, savukārt 2018. gada februārī apbrīnojām maestro sniegto Šostakoviča Desmitās simfonijas lasījumu.

Plkst. 18.18 Minsteres zālē notiks Pirmskoncerta sarunas, kurās uzmanības lokā būs Alfrēda Šnitkes postmodernisms, Pirmā Concerto grosso saikne ar Gidonu Krēmeru un Pētera Čaikovska Sestā simfonija kā pasija pēc Marinas Ricarevas teorijas. Oresta Silabrieža viesis būs diriģents un komponists Andris Vecumnieks.

Koncerta programma pieejama ŠEIT.

 

24 Apr

19.00 / trešdiena / Rīga, Lielā ģilde

Solists/-i

Darja Smirnova - grupas koncertmeistara vietniece

Sandis Šteinbergs - Grupas koncertmeistars

Diriģents

Vladimirs Fedosejevs

Programma

  • Alfrēds ŠNITKE Pirmais Concerto grosso divām vijolēm un orķestrim
  • Pēteris ČAIKOVSKIS Sestā simfonija ("Patētiskā")

Atgriezties uz Koncertiem