Tur kur gars ar garu jūtās satiekasSADARBĪBAS KONCERTS

645_large

Raibi, skaisti un koši Latvija šogad svin Raiņa un Aspazijas dubultjubileju, kas poēzijas virzienā vērsusi arī Rīgas festivāla skatu. Virsrakstā tvertajām Aspazijas dzejas rindām lemts vēstīt, ka šajā vakarā gara un jūtu radniecībai, tāpat kā līdzgaitniecībai ne tikai mākslā, bet arī dzīvē piederēs varena loma.

Pie režijas un mākslinieciskās vadības grožiem aktrise Rēzija Kalniņa ķērusies kopā ar savu dzīvesbiedru, diriģentu Aināru Rubiķi. Par uzveduma pirmās daļas tematisko asi viņi izvēlējušies Raiņa un Aspazijas saraksti, kas aptver 35 gadus abu dzejnieku radošajā mūžā. Kopumā šeit rindojas 2499 vēstules latviešu, krievu un vācu valodā. No 1154 Aspazijas vēstulēm Rainim un 1345 Raiņa vēstulēm Aspazijai ārā tiks celtas tās, kas visspilgtāk vēsta par abu dzejnieku radošo ceļu, šaubām un cerībām, viņu savstarpējo attiecību nozīmi literārajā mūžā. Atklāsim abu dzejnieku iepazīšanās stāstu un krustpunktu mistēriju, kuros dzimuši viņu darbi, atceroties, ka vēstules, tāpat kā dienasgrāmatas, ir intīmākā dvēseles literatūra… Un jebkuram – lasītājam, klausītājam, vēstures pētniekam – tās ir visīstākais saldēdiens.

Dzejnieku vārdus par savējiem šajā vakarā vērtīs Dailes teātra aktieri Artūrs Skrastiņš un Ilze Ķuzule-Skrastiņa – vēl divi talanta svētīti līdzgaitnieki kā dzīvē, tā mākslā, bet Raiņa un Aspazijas vēstulēs pausto poētiski papildinās mūzika, kas iedvesmojusi abus dzejniekus (Šūmaņa “Sapņojums”, Grīga “Pērs Gints”, Dārziņa “Melanholiskais valsis”, Berlioza “Fausts” un “Rakoči maršs”), kā arī dziesmas, kurās otru mūžu radusi Raiņa un Aspazijas dzeja (Melngaiļa “Sīkie pirkstiņi”, Mediņa “Vasaras vakars”, Vītola “Mirdzas dziesma” un “Mēnestiņš meloja”, Kalniņa “Sapņu tālumā” un “Pastardiena”, Paula “Cik grūti”,  Kalniņa “Pūt, vējiņi!”).

Tikām uzveduma otrajā daļā tvertas abu dižgaru ideju drāmas: fragmentus no Aspazijas lugas “Sidraba šķidrauts” un Raiņa lugas “Jāzeps un viņa brāļi” krāšņos tikpat trāpīgi izvēlētas mūzikas partitūras, kuru epicentrā – Jura Karlsona simfoniskās fantāzijas “Jāzepa vīzijas” pasaules pirmatskaņojums. Iedvesma tam smelta šogad Ēģiptē, komponistam izstaigājot takas, kuras glabā Jāzepa pēdu nospiedumus.

Gunta Gelgote, soprāns
Daumants Kalniņš, baritons
Ilze Ķuzule – Skrastiņa un Artūrs Skrastiņš, aktieri
Jauniešu koris “Kamēr… ”
Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris
Režisore Rēzija Kalniņa
Scenogrāfs Didzis Jaunzems

Informācijas avots www.latvijaskoncerti.lv

06 Jūn

20.00 / sestdiena / Jūrmala, Dzintaru koncertzāle

Diriģents

Ainārs Rubiķis

Atgriezties uz Koncertiem