VĪNE. PARĪZE. PĒTERBURGAKamermūzikas koncerts

VineParize_kvadr

Pagājušajā sezonā debitējušais LNSO klaviertrio piedāvā nākamo programmu, kurā ar hrestomātiskiem opusiem ierosina doties trīskāršā ceļojumā. Uz Vīni – ar Mocarta Klaviertrio, kas sacerēts komponista neilgā mūža absolūtā brieduma posmā. Uz Parīzi – ar slavenā bumbierformas minimālista Ērika Satī “muzikālo krustmeitu” Žermēnu Taijfēru, kas rakstīja viegli, eleganti un asprātīgi. Uz Pēterburgu – ar Čaikovska Klaviertrio, kas veltīts izcilā pianista un šarmantā bonvivāna Nikolaja Rubinšteina piemiņai.

 

LNSO I vijoļu grupas mūziķis Indulis Cintiņš, LNSO čellu grupas mūziķe, Lielajai mūzikas balvai 2012 par spožu debiju nominētā Dace Zālīte un pieredzējušais koncertmeistars Mārtiņš Zilberts, kurš palaikam sadarbojas ar LNSO kā ārštata pianists, pagājušajā sezonā Lielajā ģildē spēlēja Bēthovena, Mendelszona un Šūberta mūzikas programmu. Panākumi bija lieliski, un nu trio nācis klajā ar jaunu piedāvājumu, kurā ir praktiski nezināms Taijfēras Klaviertrio un divi jomas hiti – Mocarta Trio KV 548 un Čaikovska lieldarbs “Diža mākslinieka piemiņai”.

 

No 1788. gada jūnija līdz oktobrim Volfgangs Amadejs Mocarts sacer trīs pēdējās simfonijas un trīs pēdējos klaviertrio. Šajā programmā iekļautais Trio Domažorā datēts ar 14. jūliju, un tas nozīmē, ka tā tuvākie radinieki ir simfonija solminorā un t. s. “Jupiters”. Trio izmantotās tēmas ir ļoti vienkāršas, ko gluži nevar teikt par skaņkārtu un tonalitāšu miju šajā opusā, ko vainago mīlīgi draisks fināls, ļaujot mūziķiem no sirds izspēlēties bērnības smilšu kastē.

 

Žermēna Taijfēra (1892–1983) ir franču komponiste, ar kuru Ēriks Satī un Žans Kokto komplektēja slaveno franču “Sešinieku” un kuras loma mūzikas vēsturē diemžēl palikusi visai margināla, neraugoties uz to, ka Taijfēra sacerēja brīnišķīgi izstrādātus, melodiski bagātus, elegantus opusus, turklāt diezgan ievērojamā daudzumā. Taijfēra bieži komponēja kinofilmām un teātra izrādēm, viņas darbu sarakstā ir daudz instrumentālās kamermūzikas, baleti, operas buffa u. c. Žermēnas Taijfēras paziņu, domubiedru un radošo partneru lokā bija rakstnieki Pols Klodels, Pols Valerī, Ežēns Jonesko, pianisti Margerita Longa, Artūrs Rubinšteins, Alfrēds Korto, diriģenti Pjērs Montē, Leopolds Stokovskis, Tomass Bīčems, Seržs Kusevickis, Villems Mengelbergs, nemaz nerunājot par pārējiem “Sešinieka” dalībniekiem un arī Stravinski, Djagiļevu, Ravelu, Čaplinu, Pikaso, Gēršvinu, Varēzu u. d. c. Taijfēras devums novērtēts ar Goda Leģiona ordeni, Nopelnu ordeņa lielkrustu, Mākslu akadēmijas Grand Prix musical, Parīzes Grand Prix musical u. c. Trio  komponēts Pirmā pasaules kara laikā un pabeigts 60 gadu vēlāk.

 

Pētera Čaikovska Klaviertrio laminorā op. 50 (1882) veltīts ievērojamam pianistam, Maskavas konservatorijas izveidotājam un pirmajam direktoram Nikolajam Rubinšteinam (1835–1881). Jaunībā pēc Pēterburgas konservatorijas absolvēšanas Čaikovskis izmantoja Nikolaja Rubinšteina viesmīlību, dzīvojot viņa dzīvoklī un palīdzot likt pamatus Maskavas konservatorijai; pēc tam Rubinšteins līdz pat aiziešanai mūžībā diriģēja Čaikovska simfoniskos jaundarbus, un vienīgā nesaprašanās abiem domubiedriem bij par Čaikovska Pirmo klavierkoncertu, kas sākotnēji tika veltīts Rubinšteinam un kuru pats veltījuma adresāts, kā zināms, nesaudzīgi nokritizēja. Taču šis incidents nekļuva par iemeslu attiecību galīgai samaitāšanai, un Rubinšteina nāvi 1881. gada agrā pavasarī Čaikovskis sāpīgi pārdzīvoja. Gandrīz uzreiz viņš ķērās pie piemiņas darba sacerēšanas un izvēlējās klaviertrio – žanru, par kuru iepriekš bij nepārprotami izteicies, ka to nu gan viņš nekad nekomponēšot. Tā tapa viens no monumentālākajiem un skaistākajiem krievu kamermūzikas paraugiem ar izslīpētu variāciju virkni, kurā mirdz ik šķautne.

 

Koncerts kopumā patiks smalku, niansētu attiecību veidotājiem, Kaukāza brendiju cienītājiem un tiem, kas spēj it bērnišķi pasmaidīt par dzīvi tās burvīgākajās izpausmēs.

 

26 Nov

19.00 / ceturtdiena / Rīga, Lielā ģilde

Solists/-i

Indulis Cintiņš -

Dace Zālīte-Zilberte -

Mārtiņš Zilberts - klavieres

Programma

  • Volfgangs Amadejs Mocarts Klaviertrio Domažorā KV 548
  • Žermēna Taijfēra Klaviertrio
  • Pēteris Čaikovskis Klaviertrio laminorā op. 50 (“Diža mākslinieka piemiņai”)

Atgriezties uz Koncertiem