#ZAĻUPE – BEST DIRECTOR!#koncertsarunas ar Goran Gora @LNSO

Jauniesi_Zalupe_kvadr

Jaunajā sezonā Goran Gora kopā ar saviem jaunajiem klausītājiem iepazīs jaunas teritorijas. Uzmanības lokā pirmoreiz iekļauts dzīvs komponists – mūsu laikabiedrs Rihards Zaļupe, kurš komponējis simfoniju “Namejs” – iespaidīgu simfonisku kinostāstu par zemgaļu brīvības cīņām.

 

5. novembrī – Rihards Zaļupe un viņa simfonija “Namejs”, kas LNSO diriģenta Gunta Kuzmas vadībā piedzīvoja pirmatskaņojumu 2015. gada agrā pavasarī. 13. gadsimts. Zemgaļi cīnās pret krustnešiem. Viņu vadonis ir Nameisis jeb Namejs. 21. gadsimts. Dzimst iecere par filmu, kuras galvenais varonis būtu Namejs. Filma netop, taču mūzika šai filmai jau gandrīz gatava. Filmas vietā dzimst simfonija, un mūzikas autors Rihards Zaļupe ar Nameja gredzenu plaukstā te ir gan komponists, gan režisors un operators – tik daudz krāšņu skaņu skatu, vērienīgu panorāmu un spēcīgu pārdzīvojumu!

 

Pats komponists sniedz šādu komentāru: “Par simfonijas pamatu izmantoju Laimoņa Pura romānu “Degošais pilskalns”. 13. gadsimts ir ļoti svarīgs laikmets latviešu tautas vēsturē. Vācu krustneši, kam dzīvo spēku ar pāvesta atbalstu un svētību piegādāja visa tālaika Eiropa, ar uguni un zobenu iebruka Baltijas zemēs un lauzās uz austrumiem – centās sagrābt savā varā krievu zemes, turienes tirgus. Lielā kaujā, kas 1242. gadā notika uz Peipusa ezera ledus, krievu karapulki Aleksandra Ņevska vadībā sakāva krustnešus un apturēja viņu ekspansiju uz austrumiem. Latvijā un Igaunijā krustneši tomēr nostiprinājās. Brīvību zaudēja lībieši, latgaļi, sēļi, kurši; visilgāk iebrucējiem pretojās Zemgalē.”

05 Nov

19.00 / ceturtdiena / Rīga, Lielā ģilde

Diriģents

Guntis Kuzma

Programma

  • Rihards Zaļupe Simfonija "Namejs"

Atgriezties uz Koncertiem