LNSO pirmatskaņos K. Pētersona skaņdarbu “MIEGS”

09.01.2016 jaunumi, ziņas
IMG_5160

23. janvārī Lielajā ģildē notiks ikgadējais “Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncerts”, kurā LNSO Andra Pogas un Gunta Kuzmas vadībā spēlēs komponista un LNSO kontrabasista Kristapa Pētersona (1982) jaundarba “Miegs” (2015) pirmatskaņojumu.

“Miegs” – tā ir apmēram 40 minūšu ilga simfonija lielam orķestrim. Stāstot par simfonijas tapšanas impulsiem, Kristaps Pētersons atsaucas uz britu dokumentālā kino režisora, cinéma vérité pārstāvja Ričarda Līkoka teikto: “Kad pasaule ir apjukusi, kad estētikā valda sajukums, kad neviens vairs nezina, kas ir labi un kas – slikti, kas ir skaisti un kas – neglīti, kas ir svarīgi un kas – mazsvarīgi, kas ir amats un kas – māksla, vispazemīgāk un pareizāk ir pateikt: “Es neko nezinu, es nekas neesmu, tāpēc būšu vienkārši atvērta acs, kas visu vēro vienādi modri. Nav ne labā, ne sliktā, un viss ir vienlīdz svarīgs”” (citēts no Jonas Mekas teiktā intervijā žurnālam “Rīgas Laiks”).

Tātad – vērojuma veikšanas nepieciešamība. Simfonijas intonatīvais materiāls radīts, balstoties uz paša komponista pieredzē iegūto informāciju, resp., miegs izmantots kā muzikālā materiāla apstrādātājmehānisms.

Kristaps Pētersons balstījies uz teoriju par miega četrām fāzēm (kas iekļauj arī t. s. REM jeb miegu ar ātrām acu kustībām): “Skaņdarba formu, par harmoniskā plāna pamatu izmantojot galvas smadzeņu struktūras tonālu ekvivalentu, veido četru fāžu četrkārtējs izvedums, katrā no izvedumiem apgūstot un apstrādājot informācijas kopumu. Lai reāli varētu parādīt visas četras miega fāzes, izmantošu telpu akustikas funkciju”.

Orķestris būs sadalīts vairākās daļās un atradīsies gan uz skatuves, gan apkārtējās telpās. Tāpēc diriģenta pultis būs divas un pie tām atradīsies gan LNSO mākslinieciskais vadītājs Andris Poga, gan LNSO asistentdiriģents Guntis Kuzma.

“Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncerts” notiek ik gadu kopš 2005. gada, kad pēc Arnolda Klotiņa iniciatīvas tika svinēta latviešu simfoniskās mūzikas 125. gadskārta. LNSO piedalījies visos līdzšinējos koncertos.

Koncerts 23. janvārī, plkst. 19.00 

Biļetes: http://www.bilesuparadize.lv/events/perf/10479

 

 

AtgrieztiesLasīt vairāk

Aicinām darbā biļešu kontrolierus un garderobistus!

04.07.19.

LNSO veido jaunās sezonas atbalsta komandu pasākumiem. Gatavojoties 2019./2020. gada sezonai, meklējam kolēģus – biļešu kontrolierus un garderobistus darbam Lielajā […]

Lasīt vairāk

Aicinām darbā pasākumu organizatoru!

03.07.19.

LNSO izsludina konkursu Pasākuma organizatora amatam uz pilnu darba laiku. Meklējam, atsaucīgu, komunikablu kolēģi ar pozitīvu attieksmi un organizatoriskā darba […]

Lasīt vairāk

Akcija “Koncertzālei būt! Algām būt!”. Atskats

28.06.19.

27. jūnijā LNSO, pievienojoties LNOB orķestra mūziķiem, JVLMA studentiem un Emīla Dārziņa mūzikas skolas absolventiem Andra Pogas vadībā muzicēja Esplanādē, […]