LNSO prezentējis 2018./2019. gada sezonas programmu

04.10.2018 jaunumi, ziņas
DSC_2464

3. oktobrī Latvijas Nacionālā simfoniskās orķestra pārstāvji iepazīstināja ar 2018./2019. gada sezonas programmu. Īpaša loma tika piešķirta sezonas atklāšanas koncertam 5. oktobrī Lielajā ģildē, kad notiks Pētera Vaska jaundarba – Koncerta obojai un orķestrim – pasaules pirmatskaņojums. Koncerts būs īpašs, jo Vaska darbu pirmatskaņojumi Latvijā ir liels retums. Tāpat LNSO ar prieku paziņoja, ka uzsāk biļešu pārdošanu uz ziemas un pavasara koncertiem un iezīmēja sezonas galvenos pieturpunktus.

Par atklāšanas koncertam sacerēto skaņdarbu Pēteris Vasks izsakās ar īpašu sirsnību: “Esmu laimīgs, ka man ir iespēja Latvijas 100. jubilejas gadā uzstāties kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri. Šis opuss ir visgaišākais manis sacerētais opuss, jo tajā ir daudz prieka par mūsu dzimtenes dabu, kas ir skaista, kuru mīlu.”

Atklāšanas koncerta izcilais solists Albrehts Maijers izsakās par aizkustinājumu, ko jutis, atskaņojot jauno Vaska skaņdarbu: “Pirmo reizi Latvijā biju pirms 27 gadiem un man jāsaka, ka atšķirība starp to, ko redzēju pirms 27 gadiem un šodien – nekas nevarētu būt vēl lielāks. Protams, ar Latvijas nacionālo mūziku īpaši pazīstams neesmu, bet Pēteris pūlējās, lai man parādītu un pastāstītu, kas tajā latviešu mūzikā ir. Es nāku no valsts, kas ilgus gadus bija sadalīta, un es dzīvoju Berlīnē – pilsētā, kas ilgus gadus bija kā sala. Un tagad, kad man izstāstīja par Latviju, es daudz ko varēju saprast krietni labāk. Pēteris par politiku neteica ne vārda, runāja tikai par dabu. Esmu pārliecināts, ka viņa jaunais skaņdarbs būs nozīmīgs Latvijai un Latvijas cilvēkiem valsts simtgades laikā.”

6. oktobrī mākslinieki ar Pētera Vaska Obojas koncertu dosies uz Liepāju, lai priecētu klausītājus koncertzālē “Lielais dzintars”. Koncerta programmā – arī Pētera Vaska Musica appassionata un Antona Bruknera skaistā, monumentālā Sestā simfonija.

LNSO vadītāja  atzīmē, ka orķestris turpina strādāt pie izglītības projektiem, piedāvājot interesantu saturu ne tikai pieaugušajiem simfoniskās mūzikas cienītājiem, bet arī bērniem un jauniešiem. 10. oktobrī pl. 19.00 Lielajā ģildē aizsākies koncertcikls “Simfoniskais hits ar Goran Gora”, kurā Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un mūziķis Goran Gora jauniešus iepazīstina ar klasiskās mūzikas hitiem, kā arī nelielas izrādes formātā – ar šo hitu autoriem. Pirmais koncerts veltīts Fēliksam Mendelszonam. 2018./2019. gada sezonā pavisam norisināsies četri koncerti sērijā “Simfoniskais hits ar Goran Gora”.

Bērnus no 5 līdz 11 gadu vecumam orķestris priecēs ar koncertcikla “LNSO un LeNeSOns” 11. sezonu. Tajā paredzēti četri koncerti, kuros bērni varēs iepazīties ar klasisko mūziku, kas rakstīta vai piemērota tieši bērniem, uzzināt par dažādiem orķestra mūzikas instrumentiem un piedalīties radošās darbnīcās. Katra programma tiek iestudēta un izrādīta gan latviešu, gan krievu valodā. Nākamais LeNeSOna koncerts norisināsies 10. novembrī, un tas tiks aizvadīts angļu komponista Edvarda Elgara un viņa komponētā skaņdarba “Jaunais diriģents” zīmē.

2018. gada oktobrī LNSO gaida īpašs notikums – starptautiska tūre Slovākijā, Francijā, Šveicē un Vācijā. Ar Pētera Vaska, Sergeja Rahmaņinova, Sergeja Prokofjeva un Pētera Čaikovska skaņdarbiem orķestris uzstāsies tādās pazīstamās vietās kā Parīzes filharmonija, Eksanprovansas Grand Théâtre un Štutgartes Bēthovena zāle. LNSO mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Andris Poga ir lepns par orķestra sasniegumiem: “Mēs uzstāsimies Parīzes filharmonijā, kur orķestris spēlēs pirmo reizi. Tā ir ārkārtīgi liela atbildība un skaista iespēja. Mūs ir lielā mērā atbalstījusi Kultūras ministrija, un bez šī atbalsta nebūtu iespējams noorganizēt šo koncertturneju”.

Decembrī LNSO sadarbosies ar franču diriģēšanas vecmeistaru Žanu Klodu Kazadesī, kurš 1970. gadā Rīgā diriģēja LNSO kā Francijas kultūras vēstnesis. Un, protams, nedrīkst aizmirst par neiztrūkstošajiem gada nogales koncertiem, kuros pie diriģenta pults redzēsim un dzirdēsim jauno itāļu diriģēšanas talantu – Sesto Kvatrīni, kurš nupat ir apstiprināts par Lietuvas Nacionālās operas un baleta teātra galveno diriģentu.

Tāpat LNSO izziņoja, ka no 5. oktobra “Biļešu paradīzes” un Lielās ģildes kasēs pieejamas biļetes uz ziemas un pavasara koncertiem. Sezonas otrajā pusē LNSO turpinās piedāvāt gan izglītības programmu bērniem un jauniešiem, gan monogrāfiskus koncertus, kas veltīti Bēthovena un Šostakoviča daiļradei, gan kamermūzikas koncertus. Kā īpašu notikumu Andris Poga iezīmē 2019. gada 1. marta koncertu, kurā skanēs otrais cēliens no Vāgnera operas “Tristans un Izolde”, piedaloties augstas klases Vāgnera dziedātājiem – Irēnei Teorinai, Korbijam Velčam un Egilam Siliņam.

DSC_2464

DSC_2597

DSC_2474

DSC_2505

DSC_2529

DSC_2517

DSC_2549

DSC_2554

Foto: Andris Kristabans

AtgrieztiesLasīt vairāk

Pianista Georgija Osokina un LNSO koncertu diriģēs izcilais Lio Kuokmans

11.11.19.

15. novembrī uz Lielās ģildes skatuves skanēs pianista Georgija Osokina un LNSO koncerts, kuru diriģēs izcilais Honkongas diriģents Lio Kuokmans […]

Lasīt vairāk

“LeNeSOns un pasaku tēli”. Atskats

03.11.19.

2. novembrī koncertcikla “LeNeSOns” ietvaros Lielajā ģildē bija iespēja redzēt īpašu koncertizrādi gan lieliem, gan maziem – “LeNeSOns un pasaku […]

Lasīt vairāk

LNSO kamermūzikas koncerts “Sarkisjans un Bahs”. Atskats

01.11.19.

  31. oktobrī Lielajā ģildē izskanēja Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra koncertmeistara Georga Sarkisjana koncerts. Vijolnieks sagatavojis jaunu soloprogrammu, kurā skanēja par mūzikas […]