Par LNSO

Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) ir viena no valsts klasiskās mūzikas aprites pamatvērtībām. Orķestra uzmanības lokā ir galvenokārt 19. un 20. gadsimta pasaules simfoniskie šedevri, Latvijas komponistu radītās klasiskās vērtības un mūsdienās sacerēti jaundarbi, kā arī palaikam kādas operas vai mūzikla koncertatskaņojums. LNSO lielu uzmanību pievērš bērnu un jauniešu izglītības programmām, vairākus gadus veiksmīgi īsteno kamermūzikas programmu sēriju un kopš 2015. gada svin vasaras izskaņu jauntapušā festivālā “LNSO vasarnīca”.

LNSO darbība pieckārt novērtēta ar Latvijas augstāko apbalvojumu klasiskās mūzikas jomā – Lielo mūzikas balvu 1993, 2009, 2012, 2013 un 2016.


 Kopš 2013. gada novembra LNSO mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents ir Eiropas un Japānas labāko orķestru pieprasītais maestro Andris Poga. Jaunā maestro un LNSO saspēlē sevišķi izdevušās koncertprogrammas ar Leonarda Bernsteina, Johannesa Brāmsa, Pētera Čaikovska, Aleksandra Skrjabina, Riharda Štrausa darbu interpretācijām. Kopš jaunu koncertnamu ierīkošanas LNSO regulāri un ar lielu prieku koncertē Cēsīs, Liepājā un Rēzeknē.

LNSO sāka darbību 1926. gadā kā Latvijas Radiofona orķestris Arvīda Pārupa vadībā. Pirms Otrā pasaules kara LNSO darbība saistīta galvenokārt ar spēlēšanu Radiofona tiešraidēs, kur orķestra priekšā stājās tādi meistari kā Jānis Mediņš, Teodors Reiters, Pēteris Barisons, Leonīds Vīgners u. c. Pēc kara LNSO spilgtākie darbības posmi saistās ar vairākiem mākslinieciskajiem vadītājiem. Spožs, ugunīgs un savdabīgi despotisks bija Leonīds Vīgners (1949–1963 un 1966–1975), aristokrātisks, smalki skolots un izcili prasmīgs bija plaša apvāršņa īpašnieks Edgars Tons (1963–1966), jaunu profesionālo prasību līmeni piedāvāja tolaik jaunais un dedzīgais Vasilijs Sinaiskis (1975–87), kuram liela pateicība par Latvijas komponistu daiļrades atbalstīšanu. Latvijas atjaunotās neatkarības gados spilgti maestri bija oriģinālu, neaizmirstamu interpretāciju meistars Olari Eltss (2001–2006) un Karels Marks Šišons (2009–12), kura laikā notika būtiskas izmaiņas LNSO sastāvā, sasniedzot jaunas spēles kvalitātes.

Tālākā un nesenā vēsturē LNSO muzicējis ar izciliem viesdiriģentiem, kuru vidū ir gan mūsu pasaulslavenie tautieši Arvīds Jansons, Mariss Jansons un Andris Nelsons, gan Vladimirs Fedosejevs, Valērijs Gergijevs, Nēme Jervi un Pāvo Jervi, Kirils Kondrašins, Kurts Mazūrs, Kšištofs Pendereckis, Genādijs Roždestvenskis, Jevgēņijs Svetlanovs u. c. Solistu skaitā LNSO sadarbības partneri bijuši pagātnes lielmeistari Filips Hiršhorns, Vens Klaiberns, Dāvids Oistrahs, Svjatoslavs Rihters, Mstislavs Rostropovičs, Pols Torteljē un mūsdienu zvaigznes Elīna Garanča, Natālija Gūtmane, Inga Kalna, Gidons Krēmers, Aleksejs Ļubimovs, Miša Maiskis, Kristīne Opolais, Marina Rebeka, Egils Siliņš, Baiba Skride, Grigorijs Sokolovs u. c.

Plašs ir LNSO koncertbraucienu diapazons ar vieskoncertiem Japānā (toskait Tokijas Suntory Hall), Krievijā (toskait Maskavas konservatorijas Lielajā zālē) un daudzās Eiropas valstīs, kur nozīmīgākie koncerti notikuši Amsterdamas Concertgebouw, Berlīnes Valsts operā un Leipcigas Gewandhaus. 2013. gada rudenī LNSO spēlēja koncertu Frankfurtes Alte Oper, atklājot Latvijai veltītās Eiropas Centrālās bankas kultūras dienas. 2015. gadā LNSO kopā ar Valsts akadēmisko kori “Latvija” Parīzes Elizejas lauku teātrī Andra Pogas vadībā atskaņoja Verdi Rekviēmu.
2017. gada sākumā LNSO un Andris Poga uzstājās Francijā: ar lielisko pianisti Plamenu Mangovu LNSO koncertēja Eksanprovansas Lielajā teātrī un Mecas “Arsenālā”, pēc tam spēlēja deviņus koncertus prominentajā festivālā “Trakās dienas Nantē”.

 

Tuvākie koncerti

3jun

03Jūn

SVETLANA SURGANOVA un ORĶESTRIS. 15 GADU JUBILEJA

13_jun

13Jūn

Rīgas Festivāls. Lista klavierkoncerts un Rahmaņinova simfonija

15_jun_M

15Jūn

Rīgas festivāls. Vestarda Šimkus solokoncerts

20jul_M

20Jūl

Pianista LUKA GEŅUŠA solokoncerts