Iveta_Apkalna_ergeles

Ivetas Apkalnas ērģeļspēlē apvienojas dziļa muzikalitāte, nevainojama tehnika un nekļūdīga izjūta. Pēdējo gadu laikā viņai izdevies kādreiz tik nozīmīgajam instrumentam – ērģelēm – atdot zaudēto prestižu un vietu mūsdienu mūzikas pasaulē. Kad Iveta interpretē tehniski vissarežģītākās kompozīcijas, var dzirdēt emocionāli īpaši spožus akcentus. Viņai ir izdevies kļūt par ērģeļspēles jauno zvaigzni, kas ir īpaši nozīmīgi tādā ziņā, ka „zvaigznes” statuss parasti tiek piešķirts tikai diriģentiem, solistiem, pianistiem un vijoļvirtuoziem. To viņa ir sasniegusi ar savu dzīvesprieku, nopietno attieksmi, pedantisko precizitāti un neatlaidību, kā arī ar izcilo instrumenta pārvaldīšanu.

Kā soliste Iveta Apkalna šobrīd kopā ar dažādiem orķestriem uzstājas pasaules izcilākajās koncertzālēs – Vīnē, Berlīnē, Hamburgā, Leipcigā, Ķelnē, Dortmundē, Esenē, Brēmenē utt. 2007. gada maijā viņa debitēja ar Berlīnes filharmoniķiem, atskaņojot Berlioza Te Deum diriģenta Klaudio Abado vadībā. Apkalna bieži viesojas arī vadošajos Eiropas mūzikas festivālos, tostarp Lokenhauzas festivālā, Halles mūzikas festivālā, Hendeļa festivālā, Ludvigsburgas festivālā, Švecingeras festivālā u. c. Par savu misiju viņa uzskata ērģeļmūzikas unikālā krāšņuma atklāšanu arī ārpus baznīcu mūriem.

Iveta Apkalna atpazīstamību ieguva vairākos starptautiskos konkursos: 2003. gadā viņa ieguva pirmo vietu, kā arī četras speciālbalvas Mikaela Tariverdijeva ērģeļu konkursā Kaļiningradā; 2002. gadā viņa bija kļuva par Kalgari Starptautiskā ērģeļu konkursa finālisti Kanādā, kur ieguva prestižo Johana Sebastiana Baha balvu. 2003. gadā Apkalna ieguva Latvijas Lielo mūzikas balvu par īpašiem nopelniem mūzikā, savukārt – 2005. gadā, uzvarot nominācijā „Labākais izpildītājmākslinieks”, viņa kļuva par pirmo ērģelnieci vēsturē, kas ieguvusi Vācijas ECHO Klassik mūzikas balvu.

Iveta Apkalna dzimusi Rēzeknē un studējusi klavierspēli un ērģeļspēli Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, ko absolvēja ar izcilību. Vēlāk sekoja studijas Londonas Gildholas mūzikas un teātra skolā. No 2000. līdz 2003. gada viņa, iegūstot DAAD (Vācijas akadēmiskās apmaiņas programma) stipendiju, savas zināšanas papildināja Štutgartes Mūzikas un mākslas akadēmijā. Šobrīd Iveta Apkalna dzīvo Berlīnē un Rīgā.