Nicholas-Angelich-Photo-Stephane-de-Bourgies-680x1024

Pirmoreiz Rīgā – ievērojamais vidējās paaudzes pianists Nikolass Angeličs. Viņa tēvs vijolnieks ir melnkalnietis, viņa PSRS dzimusī māte pianiste ir rumāņu un slovāku asiņu, viņa vecāki satiekas Serbijā un emigrē uz ASV, tādējādi pats Nikolass piedzimst Sinsinati. Viņa pirmā klavierskolotāja ir mamma, un intervijā vietnē jejouedupiano.com Nikolass Angeličs stāsta, ka viņas sistemātiskais darbs ar precīzi definētiem uzdevumiem devis lielisku pamatu turpmākām gaitām. Vēlīnos pusaudža gados Angeličs nonāk Parīzes konservatorijā pie Aldo Čikolīni un Ivonnas Lorio. Savu skolotāju vidū viņš izceļ arī Leonu Fleišeru.

Nikolass Angeličs kaislīgi aizraujas ar Bahu, ko daudz spēlē kopš pusaudža gadiem; dziļi izjūt Brāmsu, kura koncertus ieskaņojis ar Pāvo Jervi un Frankfurtes Radio SO; apbrīno Bēthovenu, ko atzīst par ‘grūtu autoru’; mīl Šūmani, labi atsaucas par Štokhauzenu un Bulēzu, kas neilgu tikšanos laikā devuši daudz vērtīgas informācijas, ar ko “var baroties gadiem”. Vairākus gadus Nikolass Angeličs piedalījās Lugāno projektā “Marta Argeriča un draugi”, kopā ar brāļiem Kapisoniem, Liliju Maisku un pašu Argeriču atskaņojot Brāmsa, Dohnāņi un Šūmaņa kamermūziku. Nikolasa kamermūzikas partneru vidū ir arī Maksims Vengerovs, Žerārs Kosē, Džošua Bels, “Izaī kvartets”, “Ebena kvartets”; viņš muzicējis ar Mjunvunu Čunu, Kolinu Deivisu, Šarlu Dituā, Valēriju Gergijevu, Danielu Hārdingu, Kurtu Mazūru, Marku Minkovski.

Kritiķi liek Angeliču līdzās labākajiem Brāmsa mūsdienu interpretiem, viņa klavierspēlei piedēvē pārsteidzošu tēlainību, klausītājus aizgrābjošas un savaldzinošas kvalitātes, kas smalki atklāj skaņdarba krāsas, faktūru un harmonijas. Līdzās augstu novērtētajām klasiskā un romantiskā laikmeta skaņdarbu interpretācijām Angeliča interešu lokā ir laikmetīgais repertuārs – no Prokofjeva, Bartoka un Šostakoviča līdz Mesiānam, Bulēzam un Štokhauzenam. Pjērs Anrī pianistam veltījis skaņdarbu “Koncerts klavierēm bez orķestra”.

Angeliča ievērojamākie mūzikas ieraksti ir Brāmsa, Ravela un Rahmaņinova mūzikas programmas, Lista “Ceļojumu gadi”, Brāmsa klaviertrio cikls, sonātes klavierēm un vijolei ar Renē Kapisonu, Brāmsa Pirmais un Otrais klavierkoncerts ar Pāvo Jervi un Frankfurtes Radio orķestri. Angeliča albumus izdod Harmonia Mundi, Lyrinx, Erato Mirare un Decca ierakstu nami.