top of page

Anu Komsi

ANU KOMSI ir viena no starptautiski pazīstamākajām Somijas vokālistēm, koloratūrsoprāns, kas sevi izcili pierādījis koncertzālēs un uz operas skatuvēm visā pasaulē. Viņa izpelnījusies atzinību par perfektām muzikālajām prasmēm, tehnisku meistarību un plašu repertuāru, kas sniedzas no renesanses mūzikas līdz progresīvajam džezam un vismodernākajām laikmetīgajām partitūrām. Pasūtot un pirmatskaņojot jaundarbus savam balss tipam, viņa pēdējo 30 gadu laikā ir palīdzējusi paplašināt un papildināt tā repertuāru, vienlaikus dziedot belkanto un piedāvājot mūsdienu publikai piemirstus koloratūras meistardarbus. 2020. gadā Somijas Komponistu biedrība viņai piešķīra Madetoja balvu, kā arī viņa tika nominēta Ziemeļvalstu Padomes Mūzikas balvai. 2021. gada rudenī viņa saņēma prestižo Erika Bergmana balvu par starptautiskā mēroga sasniegumiem jauna vokālā repertuāra izpildīšanā un pasūtīšanā.

Starp viņas 70 operas lomām kritiķi īpaši atzinīgi novērtējuši uzstāšanās Zerbinetas, Lulu, Blondas, Džildas, Norīnas un Nakts karalienes lomā. 2017. gadā Anu demonstrēja iespaidīgu koloratūru, iejūtoties Katrīnas tēlā Džakomo Meijerbēra operas “L’Étoile du Nord” (“Ziemeļu zvaigzne”) Somijas pirmizrādē. Pēdējos gados Anu ir paplašinājusi savu repertuāru arī ar liriskām un dramatiskām soprāna lomām, piemēram, Salome (2019. gadā ar Turku filharmoniķiem), Naneta, Suzanna, Mikaēla, Rozalinde un Tirēzijs (Pulenks). Līdzās tradicionālajam repertuāram Anu ir izpildījusi nozīmīgus 20. gadsimta un laikmetīgos skaņdarbus, piemēram, Šēnberga “Mozus un Ārons”, Ligeti ”Mysteries of the Macabre” (“Drausmu noslēpumi”), Šnitkes “Dzīve ar idiotu” (Vācijas pirmizrādē Brēmenē 1995. gadā).

anu komsi.jpg

Ievas loma Karlheinca Štokhauzena operā “Donnerstag aus Licht” (“Ceturtdiena” no cikla “Gaisma”, Bāzeles teātris, 2016) tās atveidotājai nopelnīja īpašu kritiķu atzinību. Anu ir vienīgā dziedātāja, kas jebkad ir izpildījusi pilnībā visu Ievas partiju iespaidīgājā 6 stundu operā, kur parasti to dala vairāki vokālisti. Vācijas žurnāls “Opernwelt” šo izrādi nodēvēja par gada labāko operas iestudējumu.

Anu ir sniegusi priekšnesumus uz tādām pasaules mēroga operas skatuvēm kā Ņujorkas pilsētas opera, Štutgartes Valsts opera, Frankfurtes opera un Minhenes opera.

Lielākās starptautiskās koncertzāles, kurās Anu Komsi ir dziedājusi, ir Vīnes Musikverein un Konzerthaus, Berlīnes Filharmonija, Londonas Karaliskā Alberta zāle, Barbican un Karaliskā festivālu zāle, Parīzes Filharmonija, Chatelet un Cité de la Musique, Amsterdamas Concertgebouw, Frankfurtes Alte Oper, Leipcigas Gewandhaus, Ņujorkas Linkolna centrs, Losandželosas Volta Disneja zāle, Osakas koncertzāle, Birmingemas Simfoniskā zāle, Ķelnes Filharmonija, Hamburgas Elbas filharmonija, Romas Auditorio della Musica, Prāgas Rudolfinum un Smetanas zāle, Stokholmas Konserthuset, Lucernas KKL un Helsinku Musiikkitalo.

Kā soliste uzstājusies ar daudziem vadošajiem orķestriem, kā Vīnes filharmonisko orķestri, Berlīnes FO, Berlīnes Vācu SO, Milānas La Scala orķestri, Ņujorkas filharmoniķiem, Toronto SO, Losandželosas FO, BBC simfonisko orķestri un citiem.

Anu ir sadarbojusies ar izciliem diriģentiem, starp kuriem jāmin sers Rodžers Noringtons, Sakari Oramo, Esa Peka Salonens, Alans Gilberts, Hesuss Lopess-Koboss, Francis Velzers-Mests, Teodors Gušlbauers, Heincs Holligers, Pēters Etvešs, Juka Peka Saraste, Suzanna Melki, Leifs Segerstams, Hannu Lintu, Fransuā Ksavjē Rots, Masimo Dzaneti, Santu Rouvali, Anna Marija Helsinga, Martins Brabinss un Gergejs Madarašs.

Anu Komsi ir apjomīgs koncertrepertuārs, un īpaši izceļami skaņdarbi ar orķestri, tostarp Sibēliusa “Luonnotar”, Magnusa Lindberga “Accused” (“Apsūdzētie”), Lutoslavska “Chantefleurs et chantefables”, Šimanovska “Songs of a Fairy Princess” (“Pasaku princeses dziesmas”), Riharda Štrausa "Četras pēdējās dziesmas", Ārres Merikanto “Ekho” (“Atbalss”), Debisī  “Chansons de Jeunesse” (“Jaunības dziesmas”, Oramo pārlikums orķestrim), Rueda Langorda Otrā simfonija, Mālera Otrā, Ceturtā un Astotā simfonija, Nīlsena Trešā simfonija, Vona-Viljamsa Trešā simfonija un Nono “Canti di vita e d'amore” (“Dziesmas par dzīvi un mīlestību”).

Anu pasaules pirmatskaņojumu sarakstā ietilpst Kaijas Sāriaho “Saarikoski” (2013-2020) un “Leino” (2000-2007) dziesmas, Jukas Tiensū “Voice Verser” (2012), Kristiana Meisona “Man Made” (“Cilvēka radīts”, 2018), Džonatana Hārvija “White as Jasmine” (“Balts kā jasmīns”, 2000), Esas Pekas Salonena “Floof” (1988) un “Wing on Wing” (“Spārns uz spārna”, 2004), Ričards Ērs “NONcerto” (2002), Unsukas Činas “Cantatrix Sopranica” (2005) un Kimmo Hakola “Le Sacrifice” (“Upurēšana”, 2006).

Nozīmīgs posms Anu Komsi karjerā iezīmējas 2004.–2018. gadā, kad paralēli neskaitāmu solo priekšnesumu sniegšanai viņa dibināja Rietumkrasta Kokolas operas kompāniju, bija tās mākslinieciskā vadītāja un pēdējos četrus gadus arī izpilddirektore. No 2006. līdz 2017. gadam kompānija rīkojusi Kokolas operas vasaras festivālu.

bottom of page